Mimo, że w 2018 r. mieliśmy ponad 250 premier polskich gier, rok 2019 będzie jeszcze bogatszy. Głównie za sprawą Switcha i hurtowej produkcji na te platformę, ale także całej gamy symulatorów. Postanowiliśmy wybrać 60 naszym zdaniem najciekawiej zapowiadających się gier, w które mamy nadzieję zagrać w roku 2019.

Z kilkuset powstających produkcji z miejsca odrzuciliśmy porty (konsolowy Frostpunk, Beat Cop itd.) oraz większość tytułów, które były w ubiegłorocznym zestawieniu (wtedy wybraliśmy ich aż 90!). Dyskusja przy niektórych pozycjach była długa, padały konkretne argumenty i na szczęście po kilku godzinach udało się ustalić pełną listę. Znajdziecie tutaj także kilka gier, które nie mają określonej daty premiery, a w które bardzo byśmy chcieli zagrać w 2019 roku.

Całość zestawienia podzieliliśmy na 6 części, po 10 tytułów w każdej. Dla wygody przyjęliśmy kolejność alfabetyczną. Na samym dole, POD TEKSTEM, znajdziecie linki do kolejnych odsłon zestawienia, które w najbliższych dniach regularnie będą pojawiać się na naszej stronie.

A jeśli chcecie dodatkowo wiedzieć ile dokładnie polskich gier powstaje na konsole, to polecamy nasze zestawienia rodzimych produkcji na PlayStation 4, Switcha i Xboksa One. Będziecie zaskoczeni tymi liczbami.

LEGENDA:
Tytuł gry – który jest linkiem do newsów o danej produkcji (platformy docelowe – twórcy / wydawca)

2084 (PC – Feardemic)

Michał
Zaskakująca premiera we wczesnym dostępie. FPS, który powstał na 72-godzinnym game jamie, korzystający z grafik świetnego thrillera Observer, jednak nie spełnił oczekiwań Bloober Teamu. Co prawda gra się zwróciła – co nie powinno dziwić, patrząc na wkład pracy, a spółka zależna Feardemic analizuje teraz statystyki i pracuje nad zwiększeniem popularności. A o to łatwo nie będzie, bo konkurencja w segmencie strzelanin jest ogromna. Na plus jest cyberpunkowy klimat, ale czy to wystarczy?

Mateusz
Miałem jechać na początku grudnia do Krakowa na prezentację gier Bloober Team i jego spółek zależnych, ale w ostatniej chwili musiałem zrezygnować. Szkoda, bo bardzo chciałem zobaczyć w akcji ten tytuł. Na razie opinie na Steamie są pozytywne (sam nie grałem, bo Surface to świetny sprzęt, ale niekoniecznie do gier). Należy jednak pamiętać, że to mniejszy tytuł zrobiony na wewnętrznym game-jamie i korzysta z assetów z Observera. Nie narzekam na recykling, bo nie lubię marnotrawstwa. Żałuję jednak, że zabraknie nieco skali temu projektowi. Jeśli gunplay będzie dobry, 2084 może być fajnym dodatkiem do większych gier.

Bee Simulator (PC, PS4, Switch, XO – Varsav Game Studios)

Michał
Patrząc na popularność Bee Simulatora na targach, można zakładać, że będzie dobrze. Niestety odbiór przez branżę a realna sprzedaż to dwa różne światy. Potencjał jest, bo gry „zwierzęce” to nie jest codzienność, a do tego produkcja Varsav Games wygląda przyzwoicie. Grałem w demo i zabawa była świetna. Ładne wykonanie, dobre sterowanie, ciekawe zadania. Ale czy to się sprzeda? Spory plus to target, bo przecież „gra o pszczółce” jest idealna dla dzieci czy rodzin (bo będzie kooperacja).

Mateusz
Nie chcę szerzyć defetyzmu, ale dla mnie Bee Simulator może być jedną z potencjalnych porażek komercyjnych 2019 roku. Wierzę, że nie zabraknie fajnych pomysłów i będzie się w to dobrze grało. Mam jednak wątpliwości czy gra o pszczołach to faktycznie to, czego gracze chcą najbardziej. Symulator menela jeszcze może wzbudzić jakieś zainteresowanie „dla beki”. Pszczoły, mimo iż z wielu względów może to być ważny temat, niekoniecznie musi wyciągnąć większą kasę z portfeli graczy.

Bum Simulator (PC, PS4, XO – Ragged Games / PlayWay)

Michał
Symulator bezdomnego menela, patrostreamerzy już pieją z zachwytu. Gra nie wniesie nic do gatunku, a popularność zawdzięcza na razie tylko tematyce. Przy niskiej cenie może to być potencjalnie hit sprzedażowy (lub wyprzedażowy). Ale twórcy obiecują drugie dno i historię o wychodzeniu z bezdomności, więc należałoby sprawdzić. Trzeba przyznać, że PlayWay, jako wydawca, wie jak zrobić sporo smrodu szumu w okół swojej gry.

Mateusz
No i jest to o czym wspominałem wyżej. Nie, to nie będzie dobra gra. Tak, na streamach będzie hitem. Szkoda, że rynek jest jaki i jest i takie tytuły cieszą się atencją ze strony wielu graczy. Gdyby Bum Simulator był daniem, byłby pewnie kebabem z gruzem, którego wciągają pijani imprezowicze wracający do domu. Produkt dostosowany do podniebienia równie wyrafinowanego co muzyka disco polo. Mam nadzieję, że w 2019 roku będziemy mieli jak najmniej okazji do pisania na Graczpospolitaj o takich grach.

Bushy Tail (PC – Fuero Games)

Michał
Proponując Bushy Tail do zestawienia miałem spore wątpliwości. Niby gra klimatami zahaczająca o artyzm, zdobyła kilka nagród, jednak jest o niej bardzo cicho. Trzeba też pamiętać, że tylko wybitne produkcje o głębszym przesłaniu potrafią się przebić i przede wszystkim zarobić. Czy opowieść o kalekim lisku ma szansę? Wszystko zależy od historii, bo graficznie jest ładnie, a gracze cel-shading chyba nadal lubią.

Mateusz
Zalatuje to nieco artsy fartsy, ale może się udać. Na rynek co jakiś czas trafiają tego typu produkcji i zazwyczaj znajdują swoje grono odbiorców. Dla ekipy Fuero Games to też szansa na spory awans w hierarchii polskiego game-devu. Na razie studio zasłynęło współpracą z CD Projektem (dawno zapomniana mobilna MOBA w świecie Wiedźmina) i grą o Lewandowskim. Czas na pokazanie pełni możliwości.

Car Mechanic Flipper (PC, Switch – Pixel Flipper, port Sonka / PlayWay)

Michał
W przeciwieństwie do Mateusza, moja młodość to po części karmienie monetami flipperów. Grałem w Car Mechanic Flippera na Digital Dragons i jako jury kilku konkursów i do mnie trafia. Nie tylko kolorowym wykonaniem i rozbudowanymi „stołami”, ale właśnie tym odjechanym pomysłem. Jeśli cena będzie adekwatnie niewielka, może okazać się sporym hitem.

Mateusz
Podoba mi się design, ale jestem jednak za młody, aby podchodzić do flipperów z wielkim sentymentem. Bez tego obawiam się, że to nietypowe wcielenie Car Mechanica może nie przypaść mi do gustu.

Chernobylite (PC, PS4, XO – The Farm 51)

Michał
Jeśli Charnobylite będzie takim Get Even bez etapów ze strzelaniem, to kupuję to w ciemno. Potrzeba tylko dobrego marketingu, bo przy wspomnianej grze Bandai Namco wyłożyło promocję na całości i to ich wina, że gra nie sprzedała się jak należy. Przy najnowszej produkcji The Farm 51 może mieć dużo łatwiej, bo już demo technologiczne przygotowane na potrzeby konferencji Unreal Fest Europe 2018 zrobiło ostre zamieszanie w sieci. Gracze myśleli, że jest to długo oczekiwany S.T.A.L.K.E.R. 2, a to chyba o czymś świadczy.

Mateusz
Obejrzyjcie poniższe wideo. Ładnie to wygląda, prawda? No ładnie. Szkoda, że to puste lokacje, w których nic się nie dzieje. Tym samym nadal nie wiemy czym będzie Chernobylite. The Farm 51 to jednak doświadczona ekipa z zapasem kasy ze sprzedaży World War III. Spodziewam się więc, że ich kolejna gra będzie stać na wysokim poziomie. Nie sądzę jednak, aby pojawiła się w 2019 roku.

Cooking Simulator (PC, PS4, XOne – Wastelands Interactive / PlayWay)

Michał
Grę zapamiętałem po gameplay’u, gdzie kuchnia staje w ogniu. No bo ile znacie symulatorów gotowania, gdzie prócz prawdziwej kucharskiej roboty można wsadzić gaśnicę do piecyka, rzucać nożami w tarczę czy podpalić kartony z zapasami? Okazuje się, że to dodatek do prawdziwego gotowania, a tego w Cooking Simulator ma być sporo. A wszystko w bardzo dobrej oprawie graficznej. Przy dobrej promocji może być niespodziewany hit.

Mateusz
Premiera Cooking Simulator coraz bliżej, a więc streamerzy mogą zacierać ręce. Szykuje się kolejny tytuł, przy którym ich widownia będzie miała okazję do śmiechu. Mam jednak obawy czy poza tym gra będzie miała coś ciekawego do zaoferowania. Na mojej liście najbardziej wyczekiwanych symulatorów Cooking Simulator jest więc dosyć nisko.

Crossroads Inn (PC, Mac, XO – Kraken Unleashed Studio, Klabater)

Michał
Co prawda symulator zarządzania średniowieczną karczmą w czasie rzeczywistym, połączony z narracyjną grą RPG, to może nie moje klimaty, ale gra ma oferować wiele możliwości. Od przygotowania dań, poprzez zamówienia składników, rozbudowę karczmy, po brudne gierki polityczne. Fani symulatorów zarządzania powinni się zainteresować.

Mateusz
Simsy i tycoony/gry ekonomiczne ogrywałem niegdyś z niezwykłą przyjemnością. To było jednak tak dawno temu, że nawet nie będę liczyć lat. Crossroads Inn wygląda jednak na tyle ciekawie, że pewnie specjalnie dla tej gry wrócę do dawnych zwyczajów. Chyba, że znowu na przeszkodzie stanie mizerna moc obliczeniowa mojego domowego sprzętu.

Cubers: Arena (PC, PS4, Switch, XOne – Tomasz Dziobek / Teyon)

Michał
Z prostego slahera Cubers: Arena stało się prawdziwym i mocno rozbudowanym party game. Nie wiem, czy ma ambicje stać się czymś więcej niż grą na imprezy, ale od czasów samego „Cubers”, została mocno rozbudowana.

Mateusz
Rok temu pisałem, że Cubers wygląda bardzo ciekawie i na pewno będę czekać na ten tytuł. Przez te 12 miesięcy niewiele się jednak wydarzyło w temacie tej gry, a więc ciężko mi wycisnąć z siebie kilka nowych słów.

Cyberpunk 2077 (PC, PS4, XOne – CD Projekt RED)

Michał
Absolutny i bezapelacyjny numer 1 tego zestawienia. Patrząc na liczbę nagród zbieranych przed premierą i odzew fanów CD Projektu RED, oczekiwania są przeogromne. Analitycy zakładają sprzedaż blisko 20 milionów kopii w pierwszym kwartale od premiery. Wiedźmin 3 wydaje się przy tych szacunkach ubogim krewnym. Ci sami eksperci uważają, że gra trafi do sprzedaży pod koniec 2019 roku. Mogę nawet dłużej poczekać i dostać produkt idealny, bo zamówienie przedpremierowe to dla mnie oczywistość. To może być gra, która w gatunku namiesza tak wiele, jak zrobił to Geralt. Obowiązkowa pozycja dla fanów cyberpunku i/lub RPG.

Mateusz
Nie ma chyba tutaj nic nowego do powiedzenia. Gra, która ma szansę doskoczyć do poprzeczki, którą niedawno ustawiło Red Dead Redemption 2. Wprawdzie nikt w premierę w 2019 roku nie wierzy, ale za bardzo jara nas ten tytuł, aby go tutaj nie umieścić. Biorąc pod uwagę, że Gwint, fabularny i wieloosobowy, już się pojawił, zapowiada się że CD Projekt RED w 2019 roku w pełni skupi się na promocji Cyberpunka. To zwiastuje wysyp materiałów, które powinny podgrzać atmosferę do niesamowitych temperatur.

Linki do kolejnych części będą pojawiać się systematycznie, wraz z ich publikowaniem.

Druga część naszego zestawienia 60 polskich gier, w jakie zagramy w 2019 roku.

Trzecia część naszego zestawienia 60 polskich gier, w jakie zagramy w 2019 roku.

Czwarta część naszego zestawienia 60 polskich gier, w jakie zagramy w 2019 roku.

Piąta część naszego zestawienia 60 polskich gier, w jakie zagramy w 2019 roku.

Szósta część naszego zestawienia 60 polskich gier, w jakie zagramy w 2019 roku.

Comments

comments