Wystarczył 14 minutowy fragment wideo z prototypem lokacji do gry Chernobylite gliwickiego studia The Farm 51, by ludzie na YouTube pisali: S.T.A.L.K.E.R. 2!

A wszystko przez to, że są święcie przekonani, że to fragment długo wyczekiwanej gry S.T.A.L.K.E.R. 2. A to chyba dobrze świadczy o polskiej produkcji. Jak dowiedziałem się od Wojciecha Pazdura z The Farm 51, wideo to surowe demo techniczne, przygotowane do prezentacji dla Epic Games. Odbyła się ona w kwietniu w Berlinie na imprezie Unreal Fest Europe 2018. Zresztą w tym czasie przebywałem niedaleko na festiwalu A MAZE., ale Wojciech nie miał niestety czasu wpaść. Gdybym tylko wiedział, że prezentuje Chernobylite, sam bym go odnalazł.

Prezentacja dotyczyła środowiska stworzonego przy pomocy fotogrametrii i nowej technologii skanowania, którą od dłuższego czasu opracowuje The Farm 51. Efekty ich prac można choćby podziwiać w aplikacji Chernobyl VR Project czy wydanej w ubiegłym roku grze Get Even. Lokacja prezentuje fragment „miasta widma” Prypeć, które zostało opuszczone dzień po katastrofie w Czarnobylu w roku 1986. Mimo, że jest to demo techniczne, prezentowane na silniku Unreal Engine 4, lokacje już teraz robią spore wrażenie. Komentarze pod filmem mają jedną cechę wspólną, większość myśli, że jest to S.T.A.L.K.E.R. 2. To dobrze świadczy o Chernobylite, o którym rozmawiałem z Wojciechem Pazdurem kilkanaście dni temu.

Zresztą z zapowiedzią S.T.A.L.K.E.R. 2 wiąże się dziwny „zbieg okoliczności”. 15 maja film z prezentacją Chernobylite pojawił się na oficjalnym kanale Unreal Engine w serwisie YouTube. Szybko pojawiły się komentarze związane ze stalkerem, a fani postapo piali z zachwytu. I nagle kilka godzin później z totalnego zaskoczenia Siergiej Grigorowicz, właściciel studia GSC Game World ogłasza, że trwają prace nad FPS-em S.T.A.L.K.E.R. 2. Przypadek? Ciekawostką jest też fakt, że pierwszy o grze napisał twórca serwisu SteamSpy, który pracuje w Epic Games, czyli u twórców Unreal Engine. Kto jak kto, ale on wie co prezentuje na YouTube jego firma. Do tego jednemu z fanów napisał, by zgadł na jakim silniku powstaje gra. To oczywiście gdybanie, ale dziwnym trafem stało się to tuż po prezentacji Chernobylite. A przecież premiera S.T.A.L.K.E.R. 2 to odległy rok 2021, a studio nie zaprezentowało kompletnie nic prócz grafiki z tytułem. Czyżby bali się, że produkcja gliwickiego studia The Farm 51 zabierze im wyposzczonych fanów postapo? Oby.

Materiał z Chernobylite trwa 14 minut, a zaczyna się około 44 min i 10 sek. Polecam zobaczyć całość. A Wojciech Pazdur z The Farm 51 poinformował mnie, że w ciągu kilku miesięcy będą się dzielić lepszymi materiałami wideo.

Comments

comments