Tak jak do fenomenu YouTube’a, Twitcha czy ogólnie streamingu podchodzę sceptycznie – pewnie dlatego, że jestem stary, tak cieszę się, że dzięki dostępności technologii powstają kolejne filmy związane z polską branżą gier.

Kilka lat temu dostaliśmy film „Thank You For Playing„, opowiadający o losach polskich magazynów o tematyce gier komputerowych. 22 maja odbędzie się Steamowa premiera świetnego dokumentu „Wszystko z nami w porządku”, który prawdziwy sposób pokazuje zderzenie rzeczywistości z marzeniami twórców gier niezależnych. A dokładniej na przykładzie ekipy Lichthund, twórców fantastycznej gry zręcznościowej Lichtspeer. Powstają też kolejne odcinki „Retro Stories„, czyli wspomnień twórców polskich gier, a teraz mamy zapowiedź kolejnego, ciekawie zapowiadającego się dokumentu.

Mowa tu o polskim filmie „Gry, użytki – co dla Ciebie?„, opowiadającym historię giełd komputerowych w latach 80. i 90. Poznamy w nim losy ówczesnych handlarzy, którzy – zgodnie z obowiązującym wtedy prawem – w pełni legalnie sprzedawali tony pirackich kopii gier i oprogramowania. W filmie znajdą się też opowieści graczy i bywalców okolicznych targowisk. Od złotych czasów giełd, po wprowadzenie ustawy w 1994 roku, która brutalnie ukróciła ten proceder. Czyli cała moja młodość. Jeśli ktoś żył w tamtych czasach i jest ze Szczecina, na pewno pamięta chociażby punkt w „Posejdonie” czy na pięterku na placu Rodła. Ile ja tam pieniędzy – od rodziców – zostawiłem…

Jak zapowiadają twórcy z jutubowego kanału Loading…, „Gry, użytki – co dla Ciebie?” to duży projekt non-profit, który będzie dostępny za darmo na koniec tego roku. O czym oczywiście Was jeszcze poinformujemy.

Comments

comments