Naszą ideą i hobby jest wspieranie polskich gier. Czasami zdarzają się nie nasze inicjatywy, które warto promować i pokazywać. Tym razem są to Retro Stories, wideo wywiady będące wspomnieniami twórców polskich gier. Seria filmów dokumentalnych została objęta patronatem medialnym przez Graczpospolitą.

Za projekt odpowiada jedna osoba – Łukasz Unterschuetz, który już zrealizował kilka odcinków Retro Stories, m.in. z ludźmi powiązanymi z legendarnymi już firmami ASF i Seven Stars.

„Powstały co najmniej dwie świetne książki opisujące historie polskich gier – >Nie tylko Wiedźmin< Marcina Kosmana oraz >Bajty Polskie< Bartka Kluski. Jednak książki to nie wszystko, a historii do opowiedzenia jest mnóstwo, dlatego od kilku miesięcy namawiam polskich twórców gier na wystąpienie przed kamerą i opowiedzenie o swoim doświadczeniu. Mieszkam w Gdańsku, twórcy, z którymi chcę się spotkać rozsiani są po całej Polsce. I tu zaczynają się schody, do pokonania których potrzebuję Waszej pomocy!”

W związku z tym ruszyła zbiórka na portalu finansowania społecznościowego Wspieram.to, gdzie twórca w transparentny sposób wylicza na co dokładnie potrzebuje funduszy. Od cyfrowego dyktafonu, przez koszty podróży, zwrot kosztów paliwa, po nagrody na wspierających. Kolejne progi obejmują transkrypcję dla osób głuchych, zakup kamery czy poprawienie animacji.

Co ciekawe, jest już lista polskich twórców, którzy zgodzili się wystąpić w kolejnych odcinkach Retro Stories. Wśród nich m.in. Janusz Wiśniewski (gry Sołtys, Sfinx), Roland Pantoła (AD 2044, Reach, Schizm), Mirosław Dymek (Polanie, seria Earth) czy moi serdeczni koledzy: Maciej Miąsik (Electro Body, Robbo) i Krzysiek Augustyn (Lazarus, Droid, Eternal).

Zachęcam do zapoznania się z pomysłem i wsparcia, choćby najmniejszą kwotą. W końcu będzie to archiwum początków rodzimego gamedevu, a do tego materiały są publikowane za darmo na YouTube.

Comments

comments