Właśnie mijamy półmetek naszego zestawienia. Piąta dziesiątka mocno naznaczona jest twórczością H.P. Lovecrafta, ale też kilka gier z fabułą poruszającą ważne tematy. Oczywiście nie zabraknie też symulatorów, które chyba zdominowały cała naszą 90.
Tekst z racji ilości materiału i mediów podzieliliśmy na dziewięć części, prezentując gry w kolejności alfabetycznej. Po tytule podajemy platformy, nazwę studia i ewentualnie wydawcy – jeśli jest z Polski. A na samym dole znajdziecie linki do kolejnych odsłon zestawienia, które w najbliższych dniach regularnie będą pojawiać się na naszej stronie.
Kursk (PC, PlayStation 4, Xbox One – Jujubee)
Mateusz
Troszkę obawiam się, że mocno nas rozczaruje ta produkcja. Ciągle mam przed oczami demo jakie widziałem na PGA w 2016 roku. Wiem, to było dawno, ale mimo wszystko od tego czasu nie zobaczyłem żadnych nowych materiałów, które sugerowałyby większy postęp. Jak na razie Jujubee głównie pokazuje nowe screeny i przesuwa datę premiery. Czas na konkrety.
Michał
Mnie intryguje wielowątkowość Kurska, fakt, że grałem w to dawno temu, na Gamescomie w 2016 roku. Tragedia, która wydarzyła się w 2000 roku na Morzu Barentsa, czyli zatonięcie rosyjskiego okrętu podwodnego z napędem jądrowym K-141 Kursk, to tylko część gry. Prócz odgrywania podwodnych wydarzeń, jest tu sporo wątków szpiegowskich i polityki. Twórcy obiecywali, że kładą duży nacisk na fabułę i na to bardzo liczę.
Lovecraft Tales (PC – CVLT)
Mateusz
Koncepcja ciekawa, ale zbyt wiele rzeczy wskazuje na porażkę. Projekt zapowiedziano dawno temu, nowych materiałów nadal brak, a twórcy milczą. Może znaleźli inwestora/wydawcę i przez to skupiają się na rozwoju gry, a nie promocji. Mimo wszystko na razie nie pozwalam sobie na podniecanie się tym bardzo ciekawym na papierze projektem. Zbyt wiele niewiadomych.
Michał
W naszym zestawieniu jest też miejsce na gry z głębią, np. dotyczące mistrza opowiadań grozy. Trochę martwi mnie brak informacji o postępach, bo fanpage martwy, a strona www nie działa. W ekipie CVLT jest współtwórca fajnej platformówki OddPlanet z 2013 roku, więc liczę, że jednak się uda. Oby survivalowa przygodówka, nawiązująca do twórczości H.P. Lovecrafta, spełniła oczekiwania fanów mitologii Cthulhu. Będzie ciężko, ale zawsze warto próbować.
Lust for Darkness (PC – Lunar Cult Studios)
Mateusz
Na ten moment to chyba najciekawiej zapowiadający się polski horror, pomijając oczywiście Agony, które odstaje od reszty o kilka długości. Na trailerze wygląda to dosyć ładnie i nie straszy (ale nie w ten sposób, który powinno) tandetnymi modelami postaci. Szaleństwa się jednak nie spodziewam. W najlepszym przypadku będzie to bardzo solidny horror. Deweloper i wydawca jeszcze muszą zapracować na więcej zaufania.
Michał
Kolejna gra inspirowana twórczością H.P. Lovecrafta (i Zdzisława Beksińskiego), choć w Lust for Darkness chodzi przede wszystkim o oprawę audiowizualną. Mroczna wiktoriańska rezydencja, dziwne wydarzenia, ponure sekrety i alternatywna rzeczywistość. Gatunek psychologicznych horrorów to nie moja bajka, bo nie lubię się bać, ale gra wygląda interesująco. No i szybko uzyskała finansowanie na Kickstarterze, więc chyba graczom się podoba.
Mad Carnage (Switch – Drageus Games / QubicGames)
Mateusz
Nie spodziewajcie się, że będzie to produkcja nawiązująca do Mad Max: Fury Road. To mająca swoje korzenie w rynku mobilnym strategia z samochodami w roli głównej. Na Switchu może się jednak sprawdzić całkiem nieźle. Czekam jednak na więcej materiałów.
Michał
Postapokalityczna strategia dla pojedynczego gracza, gdzie fabuła przedstawiona jest w formie komiksowych historyjek. Gra polega na rozgrywaniu pojedynków z innymi samochodami, a cel jest jeden – wygrać. Na papierze brzmi interesująco, problem w tym, że twórcy nie zaprezentowali żadnych obrazków czy gameplay’u.
Metal Fist: Urban Domination (iOS, Android – Vivid Games)
Mateusz
Moda na gry MOBA już minęła, teraz graczy grzeje battle royal. No i do tego rynek mobilny, na którym gry sieciowe nie cieszą się aż takim zainteresowaniem (a na pewno nie takie gry sieciowe). Oby jednak Metal Fist cieszyło się popularnością bliższą Real Boxing niż Godfire. A może warto przenieść to na Switcha?
Michał
Mobilna gra free-to-play typu MOBA, czyli kompletnie nie moje zainteresowania. Jednak segment ten ma się bardzo dobrze i przynosi ogromne zyski. Czy drużynowa gra akcji spełni oczekiwania graczy i da spółce zarobić. Zobaczymy.
Motorbike Garage Mechanic Simulator (PC – dev4play / Fat Dog Games)
Mateusz
Dziwię się, że ten projekt powstaje dopiero teraz. Po sukcesie Car Mechanic Simulator PlayWay przenosi sprawdzoną mechanikę do innych produkcji. Powstał już nawet symulator mechanika pociągu (przeciętny zresztą), ale o motocyklach ktoś pomyślał dopiero teraz. Fanów jednośladów jest pełno, a więc to może być spory hit.
Michał
Jest polski symulator mechanika samochodowego, to musi być i motocyklowego. Reszta to klasyka – kupowanie, sprzedawania, wymiana i montaż części. Zupełnie nie moja bajka, ale patrząc na sukces serii Car Mechanic Simulator, grupa odbiorców jest spora.
Mountain Climbing Simulator (PC – dev4play / Fat Dog Games)
Mateusz
Na szybko licząc dev4play chce w tym roku wydać 4 gry. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że nic ciekawego z tego nie wyjdzie. Niech was też nie zwiedzie poniższy screen. Wybraliśmy najładniejszy, reszta wygląda dosyć biednie. Trudno więc uwierzyć, że mechanika wspinania będzie dopracowana. Mimo wszystko gdyby ktoś zrobił to dobrze mogłaby wyjść całkiem ciekawa gra.
Michał
Kolejny symulator w portfolio dev4play. Wspinaczka w widoku FPP, różne lokalizacje – śnieżne góry, kaniony, klify, ścianki wspinaczkowe i zmienne warunki pogodowe. Ciekawe ilu fanów tego sportu zainteresuje się grą.
Mr. Prepper (PC – Rejected Games / PlayWay)
Mateusz
Wszystko super, ale jakość gry pokaże przede wszystkim liczba dostępnych możliwości. Jak Mr. Prepper będzie sprawnie wystawiać graczowi marchewkę na kiju i stale zachęcać do rozwoju schronu, gra być może przyciągnie na dłużej do ekranu. Fallout Shelter pokazał jak można to zrobić dobrze.
Michał
Gra o byciu przygotowanym na nuklearna zagładę. Takie połączenie Fallout Shelter i This War of Mine mnie przekonuje. Oczywiście koloryzuję, bo do tych dwóch hitów „trochę” brakuje. Budowanie schronu, maszyny wydobywcze, utrzymywanie szklarni, wytwarzanie przedmiotów, handlowanie z sąsiadami. W sumie jest to jedna z niewielu ciekawie zapowiadających się gier z portfolio PlayWay.
Mushrooms: Forest Walker (PC – SimFabric / PlayWay)
Mateusz
Symulator zbierania grzybów to chyba o jeden krok za daleko. Z drugiej strony w gatunku robi się już absolutnie wszystko i nie dziwię się, że aktywny na tym polu PlayWay inwestuje w takie projekty. Nawet symulator kromki chleba czy szukania ojca pod prysznicem potrafił się sprzedać. Na tym rynku wszystko jest możliwe.
Michał
Symulator zbierania grzybów… Osobiście wolę pójść do lasu, ale jak kto woli. Gra polega na zbieraniu, rozpoznawaniu, wytwarzaniu mikstur i zwiedzaniu świata. Wymyślam już kolejne części: symulator zbierania chrustu, muszelek na plaży i drobnych na Woodstocku.
Mateusz
A może symulator redakcji portalu gamingowego? Nijak ma się to do zbierania grzybów, ale jakoś przy okazji wpadł mi taki pomysł do głowy. Możemy robić za konsultantów w takim projekcie 🙂
My Memory of Us (PC – Juggler Games / IMGN.pro)
Mateusz
Zdecydowanie najciekawsza produkcja z tej części zestawienia i jedna z najlepiej zapowiadających się rodzimych produkcji w całym 2018 roku. Takie This War of Mine z bardziej kolorową oprawą wizualną. Emocji nie powinno jednak zabraknąć. Trzymam kciuki, aby IMGN.pro wreszcie wydało dopracowaną grę. Ich zeszłoroczne premiery niszczył nadmiar błędów i niedociągnięć.
Michał
Absolutna czołówka premier roku 2018. Przygodówka z łamigłówkami o bardzo ciężkim klimacie. Bo trzeba przyznać, że przyjaźń dzieci w getcie z historią inspirowaną okupacją niemiecką z czasów II wojny światowej to nie jest lekki temat. Fajna kreska, przyjemny gameplay – czego chcieć więcej? Ano wersji na konsole.
POLECAMY SPRAWDZIĆ WSZYSTKIE CZĘŚCI NASZEGO PRZEGLĄDU, KTÓRE REGULARNIE BĘDĄ POJAWIAĆ SIĘ NA NASZEJ STRONIE:
Pierwsza część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku.
Druga część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku.
Trzecia część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku.
Czwarta część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku.
Szósta część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku
Siódma część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku
Ósma część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku
Dziewiąta część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku