Czwarta dziesiątka to prawdziwy mix różnych gatunków. Jest bijatyka, krwawa strzelanka, karcianka, coś dla fanów retro, oczywiście, symulatory, zręcznościówka i VR. Jest w czym wybierać.
Tekst z racji ilości materiału i mediów podzieliliśmy na dziewięć części, prezentując gry w kolejności alfabetycznej. Po tytule podajemy platformy, nazwę studia i ewentualnie wydawcy – jeśli jest z Polski. A na samym dole znajdziecie linki do kolejnych odsłon zestawienia, które w najbliższych dniach regularnie będą pojawiać się na naszej stronie.
Go All Out! (PC, PlayStation 4, Xbox One – Blue Sunset Games)
Mateusz
Na razie nie zachwyca mnie dorobek Blue Sunset Games. Go All Out! to próba zrobienia brawlera, za którym nie stoi żadna licencja czy znane postaci. Konkurencja (Sony i Nintendo) we własnych produkcjach udostępniała szereg kultowych bohaterów, co przyciągało graczy. Tutaj bardzo mi tego brakuje i obawiam się, że może być jednym z powodów porażki tej produkcji.
Michał
Jak twierdzą twórcy, gra ma przypominać PlayStation All-Stars Battle Royale czy Super Smash Bros. Z całym szacunkiem dla gdańskiej ekipy, rozumiem, że pomysłem na brawlera do 4 osób. Bo oprawa na razie jakoś mnie nie przekonuje. Poczekajmy aż wyjdzie i zagramy, bo może gameplay będzie zabójczo dobry.
God’s Trigger (PC, PlayStation 4, Xbox One – One More Level / Techland Publishing)
Mateusz
W pewnym momencie zeszłego roku zastanawiałem się dlaczego ta gra zaginęła w akcji i od dawna nie ma na jej temat żadnych nowych informacji. Gamescom przyniósł jednak ponowne ogłoszenie projektu, tym razem w nieco zmienionej formie i z Techlandem jako wydawcą. Wrażenia – jak najbardziej pozytywne. Wygląda to genialnie i jest spora szansa, że dzięki temu projektowi One More Level awansuje o kilka poziomów w hierarchii polskich studiów.
Michał
Demo na Gamescomie przeszedłem z 10 razy, więc to o czymś świadczy. Po skatowaniu serii Hotline Miami tęskniłem za podobną, choć nie identyczną grą. Okazuje się, że One More Level z Techlandem przygotowują świetną ostrą sieczkę, gdzie trup ściele się gęsto. Dla mnie jest to jedna z ważniejszych polskich premier tego roku.
Green Hell (PC, PlayStation 4, Xbox One – Creepy Jar)
Mateusz
O projekcie niestety nie wiemy zbyt wiele. Z drugiej strony ma to być survival, a to bardzo popularny gatunek. No i robią to doświadczeni ludzie z przeszłością w Techlandzie. Czekam więc na więcej informacji, bo Creepy Jar może być jednym z najlepszych polskich debiutantów w 2018 roku. Nieco więcej o projekcie znajdziecie w wywiadzie, który przeprowadziłem z prezesem studia.
Michał
Informacja, że jest to survival nie mówi mi kompletnie nic. Czekam na konkrety. Doświadczenie osób pracujących w Creepy Jar daje cień szansy, że może z tego wyjść coś ciekawego.
Gwint: Wiedźmińska gra karciana (PC, PlayStation 4, Xbox One – CD Projekt RED)
Mateusz
Wielkim fanem karcianek nie jestem, a więc nie miałem dużej motywacji do poznania zasad Gwinta. Czekam jednak na kampanię fabularną. Zagram głównie dla historii, która w Wiedźminie pełni kluczową rolę. Może przy okazji nauczę się grać w tego Gwinta.
Michał
Największym zaskoczeniem była dla mnie informacja, że mój przyjaciel, wielki psychofan wszelakich FPS-ów, w 2017 roku grał w Gwinta kilkaset godzin. Drugim zaskoczeniem jest Gwint: Wojna Krwi, samodzielny dodatek do gry Free to Play, w który z chęcią zagram. Trzecim, rozmach i chyba sukces związany z turniejami organizowanymi przez CD Projekt RED. Ciężko będzie choćby dorównać liderom gatunku karcianek, ale Gwint to porządna i jak widać popularna gra. No i w końcu wyjdzie z bety.
Haxor (PC – Climou / Fat Dog Games)
Mateusz
Haxor wygląda jak gra stworzona dla osób, które na ogólnie pojęty oldschool mówią, że jest zbyt nowoczesny. Nie zdziwiłbym się gdyby mnie jeszcze na świecie nie było, kiedy na rynku królowały gry wyglądające w taki sposób. Może przesadzam, ale i tak jakoś tego projektu nie widzę.
Michał
Moja młodość! Pixelartowa platformówka, z masa zagadek, wymagający bossowie i klimat przełomu lat 80. i 90. Niestety boję się, że w dzisiejszych czasach, mimo mody na retro, gra się nie przebije do szerszego odbiorcy. Pamiętajmy, że na Steamie wychodzi ponad 20 gier dziennie.
House Flipper (PC – Empyrean / PlayWay)
Mateusz
Jeden z nielicznych symulatorów, w które bym zagrał. Serio, wejście do rudery i remontowanie jej pokój po pokoju musi być fajne. Pytanie ile w grze będzie domów do wyremontowanie i ile czasu zajmie uporanie się z nimi. No i czy jednak w pewnym momencie do rozgrywki nie wkradnie się monotonia.
Michał
Co prawda gra traktuje o przeprowadzaniu remontów, ale na ubiegłorocznym Digital Dragons starałem się zrównać z ziemią cały dom. Fajny pomysł, całkiem niezłe wykonanie. Pytanie czy za szybko się nie znudzi. Wyburzyć ścianę, wstawić drzwi, pomalować itd. Jeśli twórcy rozwiną to o jakieś nietypowe zlecenia, może być ciekawie.
Hussarion (HTC Vive, Oculus Rift – Carbon Studio)
Mateusz
Wygląda to sympatycznie, ale niestety mówimy o grze na VR. Może jako „normalna” produkcji lepiej by się sprawdziło. Mimo wszystko design świata wzbudza zainteresowanie. Może kiedyś dorobię się swoich gogli i wtedy kupię.
Michał
Trzecia gra VR w portfolio Carbon Studio, więc widać ma to sens. Co prawda wirtualna rzeczywistość mnie zbytnio nie przyciąga, ale jak widać da się na tym zarobić. No i tematyka, słowiańska mitologia w futurystycznym świecie. Będzie ciekawie.
Ignis (PC – Deusald Studio / Fat Dog Games)
Mateusz
Jeden z kilku przykładów z naszego zestawienia (wszystkich części), który pokazuje że jak w Polsce nie możesz znaleźć wydawcy na swoją grę to jesteś straszna sierota. Są gusta i guściki, ale nie mam pojęcia dla kogo jest ten tytuł i dlaczego ktoś postanowił w niego zainwestować.
Michał
Czy jest rynek na pojedynki na magię na arenie? Pewnie tak, ale mnie Ignis nie przekonuje. Gra może odnaleźć się w sieciowych potyczkach, bo oferuje sporo czarów, można przywołać chowańca i… no właśnie. I dlaczego tła są statyczne. Aż się prosi, by zamiast „magicznych chmur” po bokach ekranu coś się tam działo. Zwłaszcza, że zajmują prawie połowę ekranu.
Insection (PC – Artifex Mundi)
Mateusz
Troszkę na wyrost umieściliśmy tę grę w zestawieniu, bo to przecież jeden z kilku prototypów Artifex Mundi. Insection wygląda jednak bardzo zachęcająco i ze wszystkich zaprezentowanych produkcji na tę czekamy najmocniej. W oczy rzuca się najmocniej bardzo ciekawy design. Trzymam kciuki, aby Artifex Mundi rozpoczął prace pełną parą.
Michał
Bez patrzenia w przygotowywaną przez nas listę 90 gier, Insection jest z automatu w moim Top 3. Jestem zauroczony produkcją amLAB-u, grafiką, dynamiką, możliwościami. Zresztą moim zachwytom nie było końca, a demo na Pixel Heaven i PGA skatowałem po kilka razy. Uwielbiam, czekam biorę w pre-pre-preorderze.
JunkYard Simulator (PC – Rebelia Games / PlayWay)
Mateusz
Jeden z większych symulatorów w portfolio PlayWay, robiony nawet na Unreal Engine. Wygląda solidnie, ale jeszcze nie wiem do końca na czym konkretnie polegać będzie rozgrywka. Zbieranie złomu to jedno, ale co dalej. Czy będzie tutaj jakaś „fabuła” z konkretnymi misjami czy czysty sandbox – rób co chcesz, jak chcesz, my dajemy ci tylko zabawki.
Michał
Jest rozwałka, pojawiam się ja. Może nie przepadam za symulatorami, ale… rozmontowywanie samochodów na części, niszczenie wszystkiego przez wielką rozdrabniarkę, szukanie skarbów w kupowanych na chybił trafił kontenerach, latanie z młotem i destrukcja wszystkiego na co mam ochotę. Do tego dojdą jeszcze pojazdy – dźwigi z elektromagnesem!, różnego rodzaju maszyny – miażdżarki! To chyba coś dla mnie.
POLECAMY SPRAWDZIĆ WSZYSTKIE CZĘŚCI NASZEGO PRZEGLĄDU, KTÓRE REGULARNIE BĘDĄ POJAWIAĆ SIĘ NA NASZEJ STRONIE:
Pierwsza część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku.
Druga część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku.
Trzecia część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku.
Piąta część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku
Szósta część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku
Siódma część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku
Ósma część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku
Dziewiąta część naszego zestawienia 90 polskich gier, w jakie zagramy w 2018 roku