O tym, że wydane we wrześniu 2014 roku Zaginięcie Ethana Cartera doczeka się wersji VR obsługującą wirtualną rzeczywistość, wiadomo było od dawna. Pozostawało tylko pytanie, na jakich sprzętach będzie działał.

Wydany w 2015 roku The Vanishing of Ethan Carter Redux przenosił grę z silnika Unreal Engine 3 na wersję nr 4. Było to spowodowane premierą gry na PlayStation 4 i od tego czasu warszawskie studio The Astronauts pracowało nad wersją VR. Gra musiała zostać przeprojektowana, bo wirtualna rzeczywistość wymaga 90 klatek na sekundę w rozdzielczości wyższej niż Full HD (1920×1080 pikseli).

Wiadomo było, że The Vanishing of Ethan Carter VR obsługiwać będzie sprzęt Oculus Rift i właśnie ta wersja miała swoją premierę 1 kwietnia na Steamie. Wymaga ona podstawki, więc można ją kupić jako VR DLC za 9,99 dolarów – jeśli grę posiadasz, lub też w pakiecie 2D/VR (The Vanishing of Ethan Carter + The Vanishing of Ethan Carter VR) za 28,98 dolarów.

Zaginięcie Ethana Cartera VR posiada też Comfort Mode dla osób, które mają zawroty głowy przy korzystaniu z wirtualnej rzeczywistości. Po jego włączeniu gracze mają nie odczuwać żadnego dyskomfortu.

A co z innymi sprzętami do wirtualnej rzeczywistości, np. z HTC Vive? The Astronauts na swoim blogu odpowiadają:

„Mamy w planach wspieranie Vive i pracujemy nad tym. Jednak będąc szczerym, nie ma gwarancji, że uda się nam to zrobić. Więc jeśli masz Vive, nie kupuj jeszcze VR DLC. Wiemy już, to nie jest tylko kwestia zmiany sterownika VR. Gra nie działa po wyjęciu z pudełka na Vive. Ale mamy najlepszą ekipę pracującą nad wsparciem Vive. Bądźcie czujni!”

Idąc dalej, co z PlayStation VR, w końcu Zaginięcie Ethana Cartera wyszło także na PS4.

„Poprosiliśmy o devkit i na pewno rzucimy okiem. Ponownie, nie ma gwarancji.”

I tu pojawia się problem o którym mówiłem wielokrotnie. Nie ma pewności, że posiadając dowolny sprzęt do wirtualnej rzeczywistości zagramy w każdą grę VR. Niestety. Aktualnie wygląda to tak, że najlepiej jest zainwestować w Oculus Rifta i mocnego peceta, chyba, że jest się posiadaczem PlayStation 4, wtedy wybór jest jeden – PlayStation VR.

Trailer wersji Redux:

Źródło: The Astronauts

Comments

comments