Rekordowe, bardzo imponujące wyniki finansowe PlayWay to rezultat świetnej sprzedaży kilku gier. Znamy szczegóły popytu na te produkcje.

W 2018 roku grupa PlayWay zarobiła netto rekordowe 57,2 mln złotych przy przychodach na poziomie 71,9 mln złotych. Wynik robi ogromne wrażenie, zwłaszcza porównując go do dobrego dla spółki zeszłego roku, w którym zysk netto wyniósł „tylko” 16,7 mln złotych. Oczywiście trzeba pamiętać o jednej sprawie. Są to wyniki skonsolidowane całej grupy. PlayWay to przecież mnóstwo studiów. Niektóre tworzą gry, które spółka-matka samodzielnie wprowadza do sprzedaży. Inne z kolei mają na tyle dużą swobodę, że współpracują z innymi firmami (najlepszym przykładem jest CreativeForge Games).

PlayWay jest jednak grupą kapitałową, a więc podaje wyniki skonsolidowane. Składa się na nie rezultat aż 30 spółek, w których holding ma większościowy pakiet akcji (ponad 50%). Są wśród nich gwiazdy jak Frozen District (twórcy House Flipper zarobili w 2018 roku aż 19 mln złotych) czy Code Horizon (twórcy Gold Rush), ale większość to ekipy dopiero rozpoczynające swoją przygodę i posiadające na koncie pojedyncze, małe produkcje lub dopiero szykujące się do debiutu. Do tego dochodzi 9 spółek, w których PlaWay ma mniej niż połowę udziałów. Tutaj warto wymienić CreativeForge Games (Phantom Doctrine), Punch Punk (Apocalipsis) czy wydawców Movie Games i Ultimate Games.

Sprzedażowe hity PlayWay

Teraz to co najważniejsze, a więc liczby sprzedanych egzemplarzy konkretnych gier. Absolutnym numerem jeden jest House Flipper, które znalazło ponad 700 tysięcy nabywców. Kolejny dowód na to, że jeśli uda się wstrzelić z tematyką symulatora, można na tym zarobić ogromne pieniądze. Średnie poradziło sobie również Gold Rush na licencji Discovery. Nadal dobre sprzedaje się 911 Operator, mimo iż premiera miała miejsce w lutym 2017 roku.

Poniższe liczby to sprzedaż tylko w 2018 roku.

  1. House Flipper – 717 251 egzemplarzy
  2. Gold Rush: The Game – 268 041 egz.
  3. 911 Operator – 173 831 egz.
  4. Agony – 46 497 – egz.
  5. Ultimate Fishing Simulator – 40 232 egz.
  6. Lust For Darkness – 31 767 egz.
  7. Agony Unrated – 19 458 egz.
  8. Bad Dream: Coma – 19 246 egz.
  9. Treasure Hunter Simulator – 13 119 egz.

Z gier, które nie odniosły wielkiego sukcesu PlayWay wymienia tylko horror The Works of Mercy. Gra do teraz nie zwróciła kosztów produkcji.

Hity w 2019 roku? Ponownie symulatory

PlayWay planuje wiele premier w 2019 roku, ale ze szczerością przyznaje, że ciężko ocenić potencjał komercyjny tych produkcji. Według planów nadal wysokie przychody mają generować Agony, Phantom Doctrine czy House Flipper. Z nowych tytułów spółka liczy przede wszystkim na Uboat (premiera we wczesnym dostępie we wtorek), Contraband Police, JunkYard Simulator oraz Diesel Brothers (premiera 10 maja)

Comments

comments