Lecz tylko jednorazowo, podczas warszawskiego Pixel Heaven 2017.

Jeśli ktoś jest tak stary jak ja, to pamięta pierwszy magazyn o grach wideo w Polsce – Top Secret. Obok Secret Service, Gamblera czy Bajtka, to kultowy miesięcznik lat 90. Świetny luźny styl, ciekawe teksty, duże poczucie humoru i opisy najlepszych ówczesnych gier. Co ważne, treści wywołały niezwykłą więź pomiędzy czytelnikami a redakcją, co trwało do końca Top Secretu w roku 1996. W latach 2002-2003 r. nastąpiła nieudana próba przywrócenia tytułu na rynek.

No i stało się. Legendarny Top Secret i „Zepsół” pod wodzą Marcina „Borka” Borkowskiego pojawia się ponownie, lecz niestety tylko jednorazowo. Stanie się to przy okazji festiwalu Pixel Heaven 2017, który odbędzie się w Warszawie w dniach 25-27 maja. To kolejny powód by pojawić się na miejscu.

„Przykładem dystansu, z jakim twórcy podchodzili do samych siebie było na przykład tytułowanie się przez nich w stopce redakcyjnej jako >Zepsół<. To Top Secret wprowadził do zwyczaju dziennikarstwa growego podpisywanie się przez autorów tekstów pseudonimami. Wówczas jednak miało to na celu ukrycie faktu, że niejednokrotnie cały numer tworzył jeden, bądź dwóch redaktorów. Z wielu ksywek słynie redaktor naczelny – Marcin Borkowski, który podpisywał się jako Borek, Naczelny, Kopalny, Brat Marcin, prof. Dżemik. Dawni czytelnicy nie byli świadomi, że pod pseudonimami kryje się ta sama osoba, tym bardziej, że postacie te pojawiały się w czasopiśmie także w formie komiksów, opowiadań czy reklam zachęcających do prenumeraty.”

Jak zapowiadają twórcy reedycji, na łamach Top Secretu przeczytamy teksty m.in. wspomniany Borek, Dariusz „Sir Haszak” Michalski, Aleksy „Alex” Uchański, Piotr „Gawron” Gawrysiak, Rafał „Jetboy” Piasek, Bartek „VOyager” Dramczyk, Marcin „Kaczor” Baryłka, Maciej „Wiewór” Wiewiórski… Co więcej, za znaną fanom magazynu Top Secret oprawę graficzną, będzie odpowiadać jak przed laty Dobrochna Badora–Zawadzka. Petarda.

Jednorazowy magazyn Top Secret będzie do kupienia na miejscu festiwalu Pixel Heaven, zapewne wejdzie też w skład różnych pakietów biletów oraz wejdzie także jako dodatek do części nakładów czasopism Komputer Świat oraz PIXEL. Do tego 26 maja na scenie głównej Pixel Heaven 2017 odbędzie się spotkanie z „Zepsołem” Top Secretu. Magia.

Pixel Heaven 2017. Retro & Indie Gaming Fest
25 maja 2017 r., Centrum Kreatywności, ul. Targowa 56, Warszawa
26–27 maja 2017 r., Zajezdnia Autobusowa MZA, ul. Włościańska 52, Warszawa
www.pixelheavenfest.com

Comments

comments