PlayWay wchodząc na giełdę ogłaszał, że pozyskane w ten sposób pieniądze posłużą między innymi do przejmowania kolejnych studiów. Nie spodziewałem się jednak aż takiej skali.

Kiedy swego czasu napisałem, że PlayWay to największy producent gier w Polsce ktoś mi zarzucił (ciągle uważam, że niesłusznie), że spółka nie ma żadnych studiów tylko finansuje projekty zewnętrznych ekip. Abstrahując od słuszności tej tezy, po kilku miesiącach sytuacja jest zgoła odmienna.

Spółka w lutym przejęła trzy kolejne studia (nie pierwszy raz zresztą). Poniżej krótka informacja o każdym z nich.

Imaginalis

Nowa ekipa z Lublina. Za 60% udziałów PlayWay zapłacił 350 400 złotych. Pieniądze posłużą na stworzenie gry o roboczym tytule Days of Yore na PC.

Iron Wolf Studio

Tym razem zespół z Katowic. Spółka ogłosiła już swój pierwszy tytuł – jest nim gra planszowa UBOOT: Board Game oparta na produkcji o tym samym tytule tworzonej przez Deep Water Studio. Oprócz tego Iron Wolf Studio pracuje nad kolejną grą, planszową i komputerową, o roboczym tytule Prisoner. Za 77% akcji PlayWay zapłacił 77 000 zł.

Pyramid Games

Ponownie jesteśmy w Lublinie. W Pyramid Games PlayWay będzie posiadać 60% udziałów, za które zapłaci 330 000 zł. Pieniądze posłużą do stworzenia gry o roboczym tytle Morotcycle Mechanic.

Należy pamiętać, że w każdym z przypadków przejmowanie studia następowało w postaci wniesienia przez PlayWay dodatkowego kapitału w zamian za nowe udziały. Żaden z dotychczasowych właścicieli tych trzech ekip nie może więc cieszyć się gotówką w kieszeni. Zamiast tego ma udziały w firmie, która posiada finansowanie na rozpoczęcie działalności.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że PlayWay zdecydował się na dofinansowanie studia Fishing Games, którego od dłuższego czasu jest właścicielem. Na ten cel przeznaczono 67 000 zł. Obecnie PlayWay posiada 80% udziałów w Ultimate Games. Pod taką nazwą będzie teraz występować ta ekipa. Jej celem będzie tworzenie gier wędkarskich i myśliwskich.

Comments

comments