Ostatnie sukcesy sprawiają, że CD Projekt jest o krok od wejścia do elitarnego grona największych polskich przedsiębiorstw.

Biorąc pod uwagę historię CD Projektu, ktoś przez przypadek zrobił genialną rzecz wykonując to jedno, dzisiaj już wręcz kultowe zdjęcie.

cd projekt e3 2004

E3 w 2004 roku i demo pierwszego Wiedźmina. Wtedy CD Projekt był już firmą ze sporymi tradycjami, ale tylko lokalnymi, ograniczającymi się do dystrybucji gier na terenie głównie Polski. Od tego się wszystko zaczęło. Dzisiaj cała grupa CD Projekt (CD Projekt RED + GOG.com) warta jest trochę ponad 4 miliardy złotych! To już jest wynik, który nie tylko robi wrażenie na branży gier, ale i całym, liczącym 26 lat polskim kapitalizmie. CD Projekt znajduje się już w grupie największych polskich przedsiębiorstw jak państwowe molochy pokroju PKO BP, PZU, Lotosu, Orlenu czy KGHM, a także największych prywatnych korporacji jak Assecco, CCC czy Eurocash.

Jednym z lepszych (chociaż nie idealnym) wyznacznikiem tego czy firma jest w ścisłej krajowej czołówce jest giełdowy indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzisiaj CD Projektu tam nie ma, ale istnieje szansa, że jeszcze w tym tygodniu to się zmieni. Na czwartek planowana jest aktualizacja indeksu WIG20 i być może CD Projekt zajmie miejsce którejś z firm, najpewniej Energii, która po ostatnich znaczących spadkach zysków mocno straciła na swojej wartości. Dzisiaj spółka wyceniana jest na 3,28 mld złotych, co stanowi raptem 0,94% wartości całego indeksu.

wig20

Źródło: Money.pl

W takim wypadku sprawa wydaje się oczywista i w czwartek CD Projekt znajdziemy w krajowej ekstraklasie, co będzie sukcesem nie tylko wszystkich pracowników spółki, ale i całego polskiego gamedevu. Sprawa nie jest jednak aż tak oczywista. Skład indeksu tworzony jest na podstawie nie tylko kapitalizacji (wartości rynkowej), ale i wielkości obrotów na akcjach danej spółki. Energa, mimo iż tanieje, może pochwalić się znacznie większymi obrotami. Pod tym względem CD Projekt może rywalizować co najwyżej z Assecco (0,77% udziału w obrotach indeksu), największą spółką informatyczną w naszym regionie globu. Jej wartość to 4,61 mld złotych.

Na razie wszystko pozostaje w obszarze spekulacji, ale już teraz możemy powiedzieć, że CD Projekt jest bardzo blisko miejsca obok największych polskich przedsiębiorstw. Oczywiście ostatnie zawirowania polityczno-ekonomiczne sprawiły, że wartość indeksu WIG20 mocno straciła (ponad 30% od maja zeszłego roku), ale i tak nie umniejsza to sukcesu CD Projektu. Nawet jeśli czwartkowa aktualizacja indeksu nie przyniesie znaczących zmian, prędzej czy później producent Wiedźmina trafi w to miejsce.

Dla porównania, największe polskie firmy – banki PKO BP i Pekao SA, warte są odpowiednio 33,3 mld zł i 34 mld złotych. Do lidera jeszcze troszkę brakuje.

Comments

comments