Ponad 11 lat temu, w lutym 2002, studio People Can Fly zostało założone przez Adriana Chmielarza, Andrzeja Poznańskiego i Michała Kosieradzkiego. Dziś niestety jego historia się kończy, gdyż oficjalnie zmieniło nazwę na Epic Games Poland.

Po raz pierwszy usłyszałem o warszawskim studiu w okolicach roku 2004, gdy premierę miała ich pierwsza gra – Painkiller. Bardzo dobre przyjęcie tego tytułu nie pozostało bez echa, dzięki czemu People Can Fly nawiązało współpracę z Epic Games. Właśnie na ich zlecenie powstała konwersja Gears of War na platformę Microsoft Windows, po czym w roku 2007 amerykański gigant zakupił większość udziałów w spółce.

Kolejnym krokiem było wydanie w roku 2011 na PlayStation 3, Xboksa 360 i PC genialnego Bulletstorm (uwielbiam!). Rok później z People Can Fly pożegnali się jego pierwotni założyciele i stworzyli nowe studio, The Astronauts, które aktualnie pracuje nad grą The Vanishing of Ethan Carter.

W marcu ubiegłego roku z warszawskiego studia wyszła na Xboksa 360 gra Gears of War: Judgment, która okazuje się ich ostatnim dziełem. Po 11 latach istnienia, nazwa People Can Fly przestaje istnieć, a na jej miejsce pojawia się Epic Games Poland. Jak wyjaśniono serwisowi Pixelenemy:

„Zmieniliśmy nazwę studia z People Can Fly na Epic Games Polska. Jesteśmy globalną firmą, z utalentowanymi ludźmi pracującymi na całym świecie w kierunku jednego celu. Myślimy, że to pomaga lepiej to odzwierciedlać.”

Studio Epic Games Poland, tak jak wiele innych należących do Epic, pracuje aktualnie nad sanboksem Fortnite. Trochę smutno się robi, gdy z mapy znika tak zasłużone dla rodzimego gamedevu studio, na szczęście nie zostaje zlikwidowane, tylko przekształcone. No i zawsze zostają nam inne polskie firmy, z The Astronauts – byłych założycieli PCF, na czele.

Źródło: pixelenemy

Comments

comments

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.