Premiera nowych gogli do wirtualnej rzeczywistości Oculus Go już za nami. Postanowiłem sprawdzić, jakie polskie gry i aplikacje będą obsługiwać to urządzenie.
Oculus Go to autonomiczne okulary od Facebooka, które do działania nie wymagają smartfona czy komputera. Mówi się o kolejnym kroku po mobilnych goglach Gear VR. Sami producenci twierdzą, że są lepsze niż GVR ze ze smartfonem Samsung Galaxy S7. Oculus Go posiada wyświetlacz LED o rozdzielczości 2560 x 1440 (QHD), nowej generacji soczewki Oculusa i będzie sprzedawany w dwóch wersjach pojemnościowych – z 32 i 64 GB pamięci. Cena? 219 euro/199 dolarów – w zależności od regionu świata, a wersja z większą pamięcią to wydatek 50 euro/dolarów więcej. Ale do brzegu.
Facebook zapowiedział, że na premierę dostępnych jest ponad 1000 gier i aplikacji, które doczekały się odpowiedniej aktualizacji z wersji Oculus Rift i Gear VR. Jest oczywiście też trochę premier dedykowanych Oculus Go, a wśród nich także produkcje polskie. Pierwszą jest Trains VR studia The House of Fables, które debiutuje na tym urządzeniu, a doczekała się także wersji na Gear VR. Jest to zabawa pociągami i budową makiet, czyli spełnienie marzeń chyba każdego faceta. Twórcy ci odpowiadają także za aplikację International Space Station Tour, będącą wirtualną wycieczką na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Program był wcześniej dostępny na Windows Mixed Reality.
Pozostałe polskie gry i aplikacje, to rzeczy aktualizowane z Oculus Rifta i Gear VR, czyli produkcje dostępne w Oculus Store.
Polskie gry i aplikacje na Oculus Go:
Chernobyl VR Project (The Farm 51)
Claro (Superbright)
Drone Hunter VR Evolved (Ignibit – dawniej VR Visio)
Escape Room VR: Stories (EvilPort)
International Space Station Tour (The House of Fables)
Neverout (Gamedust)
Overflight (Gamedust)
Prison VR (Indago)
Racket Fury: Table Tennis VR (10Ants Hill)
Rise of Insanity (Red Limb Studio)
Spirit Journey (Indago)
Trains VR (The House of Fables)
Wrath of Loki (The House of Fables)
Lista będzie się szybko wydłużać, bo wystarczy zobaczyć nasz spis polskich gier VR, że jest tego całkiem sporo.
Można już kupić gogle Oculus Go wraz z dedykowanym kontrolerem. Do działania potrzebuje odpowiedniej aplikacji na iOS lub Androida, dzięki temu można przypuszczać, jaka jest sprzedaż tego urządzenia. W Google Play apka została pobrana ponad 10 tysięcy razy, choć statystyki mówią o przedziale 10-50 tys. Do tego dochodzi apka na iOS, lecz tam dane nie są publikowane. Patrząc na cenę i jakość – coś pomiędzy Gear VR a Oculus Rifem – można spodziewać się sporego sukcesu Oculusa Go.
Jeśli jesteś twórcą na Oculus Go i twojej gry/aplikacji nie ma w powyższym newsie lub spisie – daj znać, uzupełnię. Pisz w komentarzu pod tym tekstem lub na adres michal.krol@graczpospolita.pl.