Nowe polskie gry na Atari XE/XL czy Commodore 64 już mnie nie dziwią. Ale produkcje na Atari Lynx? Poznajcie Unseen i Unnamed, tekstowe przygodówki, które tworzy Marcin Siwek.

Lynx to przenośna konsola firmy Atari, która swoją premierę miała blisko 30 lat temu, w roku 1989. Znana była przede wszystkim z tego, że z prędkością światła zżerała baterię. I w sumie miała pecha, bo oferowała kolorową i szczegółową grafikę, co było wtedy czymś niespotykanym, ale w tym samym czasie premierę miał Game Boy od Nintendo. Dalszą historię tych sprzętów zna chyba każdy.

I właśnie na tę zapomnianą nawet przez graczy konsolę wyjdą tekstowe przygodówki Unseen i Unnamed. Skąd pomysł, by wydać gry na tę platformę? Serwisowi atarionline.pl opowiada autor, Marcin Siwek:

„Dlaczego Lynx? Po pierwsze duże możliwości techniczne konsoli, w tym kolorowy wyświetlacz. Po drugie fajna scena z kilkoma zapalonymi osobami, co działają na niej od wielu lat. Dodatkowo niezłe tutoriale na dobry początek zabawy z programowaniem. Ale najważniejsze, to zrobienie gry na sprzęt, który ma stosunkowo małą bibliotekę gier. Unseen i moja kolejna produkcja Unnamed to niejako uzupełnienie braków w różnych gatunkach gier.” – mówi Marcin Siwek.

Pierwsze na rynku pojawi się Unseen, które będzie mieć premierę na początku listopada. Gra doczeka się także wydania pudełkowego, które wyda niemiecki sklep Luchs Soft. A o czym jest debiutancka gra Marcina Siwka?

„Unseen to dość krótka gra tekstowa osadzona w klimatach thrillera. Gracz budzi się w lesie. Nie wie gdzie jest, dokąd ma iść, ani jak się tutaj znalazł. Dodatkowo nic nie pamięta ze swojej przeszłości. Czy uda mu się wydostać z labiryntu stworzonego przez las? Czy zachowa zdrowy rozsądek napotykając na swojej drodze niewytłumaczalne zdarzenia? W wielu miejscach będzie musiał podejmować decyzje. Co dalej zrobić? Dokąd pójść? Gracz musi uważać, gdyż każdy wybór decyduje o jego dalszych losach. Nawet pozornie błaha decyzja może okazać się kluczowa. Gra jest trudna do pokonania i wymaga co najmniej kilku podejść, by zrozumieć i odkryć całą historię. Jedno zakończenie z kilku dostępnych niczego nie wyjaśni.”

Autor pracuje już nad kolejną grą na Atari Lynx pod tytułem Unnamed. To także gra przygodowa z tekstowymi elementami, polegająca na zbieraniu przedmiotów.

„Znajdziesz się w starym, dziwnie wyglądającym pokoju. Nic nie pamiętasz – ani kim jesteś ani co tu robisz. Czy okażesz się godny spojrzenia na ukryte znaczenie tych pokoi? Do kogo należą? Czy możesz szukać wyjścia z tego labiryntu?”

Marcin Siwek to programista, którego zainteresowania obejmują historię tworzenia gier dla starych komputerów i konsol. Postanowił więc zmierzyć się z materią i spełnić swoje marzenie – stworzyć gry na zapomniane nawet przez graczy platformy. To się nazywa pasja.

Comments

comments