Miesiąc temu pisałem o przesunięciu daty premiery horroru Agony. Tym razem studio Madmind poinformowało, że musieli ocenzurować swoją wyjątkowo krwawo-mięsną grę.

Na Kickstarterze pojawił się komunikat, w którym twórcy tłumaczą, dlaczego są zmuszeni do takich kroków. Powód jest prosty – klasyfikacja wiekowa. Nie ma co ukrywać, że Agony jest krwawe, brutalne, miejscami obrzydliwe, z licznymi scenami erotycznymi – dlatego tam bardzo czekam 😉 W końcu jest to artystyczna wizja piekła twórców, a w tej materii nie mieli żadnych ograniczeń moralnych. I dobrze.

Niestety problem w tym, że instytucje oceniające grę i wystawiające jej klasyfikację wiekową zatrzymały się na ratingu AO (Adult-Only), czyli najwyższym, tylko dla dorosłych. Przez to Agony nie mogłoby się ukazać na konsolach PlayStation 4 i Xboksie One. We współpracy z wspomnianymi instytucjami, studio Madmind miesiącami modyfikowało grę, by nie musieć wycinać całych scen. Chodzi im o to, by Agony na każdej platformie wyglądało tak samo oraz dostało niższą kategorię wiekową – M (Mature). Przez to musieli iść na szereg kompromisów, np. zmienić ustawienia kamery. Szczegółów przygotowanych zmian nie ujawniono tłumacząc, że nie chcą dawać żadnych spoilerów.

Madmind Studio zapewniło też, że wszystkie sceny, które widzieliśmy na trailerach, obrazkach itd. nie zostały zmienione. To dobrze, bo gra ma być dużo cięższa niż na to wygląda. To mnie akurat pozytywnie zaskakuje, bo Agony już teraz wygląda na kawał brutalnego mięcha.

Ciekawostką jest fakt, że do wersji pecetowej zostanie przygotowana opcjonalna aktualizacja, usuwająca wszystkie posunięcia cenzorskie. Niestety na PS4 i XO nie będzie to możliwe. Osoby, które wsparły grę na Kickstarterze i wybrały wersje konsolowe, będą mogły bezpłatnie zamienić ją na pecetową.

Teraz czekamy tylko na pewną datę premiery, bo Agony zapowiada się wyjątkowo krwisto-soczyście.

Comments

comments