Krótko czekaliśmy na pierwszą tegoroczną polską grę, z której możemy być dumni. Obyło się bez rozczarowań i możemy z czystym sumieniem napisać, że Symmetry to zdecydowanie pozycja obowiązkowa.

Po tym ile wpadek w zeszłym roku zaliczyło IMGN.pro mieliśmy mieć prawo obawiać się kolejnej premiery. Na szczęście tym razem było odwrotnie. Symmetry to wciągająca i bardzo mądrze zaprojektowana gra. Niewielki team Sleepless Clinic wiedział jak przy małych zasobach zrobić coś wartościowego. Podstawą jest moim zdaniem balans rozgrywki. W grze nie ma zbyt wielu możliwości. Sterowane przez nas trzy postacie muszą spać i jeść, a także wykonywać jedną z trzech prac – produkować jedzenie, rąbać drewno i zbierać elektronikę. Mimo wszystko wydawanie im rozkazów nie nudzi się zbyt szybko. Jak to było możliwe?

Twórcy zastosowali kilka sztuczek. Przede wszystkim w grze nie jest łatwo. Praktycznie non stop trzeba sprawdzać stan zdrowia podopiecznych i wydawać im rozkazy. Wysłanie kogoś w dłuższą podróż po zasoby kiedy nie jest on wypoczęty i najedzony to proszenie się o śmierć podopiecznego. Przyspieszanie czasu w Symmetry jest, ale korzysta się z tego tylko na krótką chwilę. Inaczej łatwo popełnić błąd. Jednocześnie gra niewiele pomaga. Na początku wyjaśnia dwie opcje na krzyż, a potem każe graczowi radzić sobie samemu. Efektem jest to, że nasze postacie giną często, a przez to rozgrywkę należy zaczynać od nowa. Za każdym razem udaje się jednak dowiedzieć czegoś nowego czy poprawić strategię. Monotonni więc nie ma.

Drugi filar sukcesu Symmetry to design. Minimalistyczna oprawa wizualna została jednak dopracowana do perfekcji i cieszy oko na każdym kroku. Od Sleepless Clinic mogą uczyć się inni twórcy niezależni w Polsce. Jeśli masz małe zasoby zrób grafikę sprytnie. Nie każda gra musi mieć pixel-art. Symmetry ma swój własny, unikatowy styl. Jeśli oprawa artystyczna jest spójna i dopracowana, efekt końcowy robi ogromne wrażenie i jednym screenem pozwala zwrócić uwagę potencjalnego klienta. Jeśli więc nie chcesz zginąć w zalewie setek innych premier danego okresu, nie rób gry wyglądającej jak setka innych produkcji.

Ostatni atut Symmetry to cena. Na cdp.pl kod na Steama można dostać za raptem 35 zł. Za tak wciągającą i dopracowaną produkcję to śmieszna cena. Zachęcamy więc do zakupu. Warto!

Comments

comments