Grając w Frostpunka na targach Gamescom miałem wrażenie, że gra jest już prawie ukończona. Niestety, warszawska spółka 11 bit studios poinformowała właśnie, że przesuwa datę premiery, dowiedziałem się za to, że gra raczej na pewno wyjdzie też na konsole.

Nie będę oryginalny jeśli napiszę, że oczekiwania wobec Frostpunka są ogromne. Przyzwyczailiśmy się, że opóźnienie związane jest zazwyczaj z chęcią doszlifowania produktu. Ale nie tym razem. Decyzja została podjęta w związku z chęcią przeprowadzenia równoczesnej premiery gry na kilku kluczowych rynkach. O szczegóły zapytałem Pawła Miechowskiego z 11 bit studios.

„Zainteresowanie wydawców jest spore, by nie powiedzieć ogromne. Przygotowujemy wydania pudełkowe niemal na całym świecie (w tym edycje specjalne, ale o tym nie chcę za wiele mówić) i aż siedem wersji językowych. W międzyczasie przygotowujemy się do targów na świecie, w tym najważniejszych z punktu widzenia polskich graczy – Poznań Game Arena” – mówi Paweł Miechowski.

Tak, wydanie pudełkowe. Ja się cieszę, a mój portfel jak zwykle się krzywi. W komunikacie padło ciekawe stwierdzenie sugerujące, że gra może trafi także na konsole. Tak było np. z wielkim hitem 11 bit studios – grą This War of Mine.

„Pozyskanie kanałów dystrybucji na całym świecie może w przyszłości znacząco zwiększyć sprzedaż wersji gry na konsole, gdyż obecnie ponad 50 proc. rynku konsolowego to nadal wersje pudełkowe.”

O tę sugestię wydania konsolowego zapytałem u źródła i czekam na odpowiedź. W końcu analitycy też uwzględniają wydanie Frostpunka na PlayStation 4 i Xboksa One. A aktualna data premiery to pierwszy kwartał 2018 r., a dokładną poznamy na przełomie tego i kolejnego roku.

[AKTUALIZACJA]

Wersja konsolowa praktycznie potwierdzona. Jak pisałem, zapytałem u źródła i otrzymałem odpowiedź.

„Potwierdzam, że jak najbardziej chcemy to zrobić, ale nie chcę mówić co będzie, zanim nie skończymy wersji Pecetowej. Jest to bardzo prawdopodobne, ale skupiamy się na promocji, ukończeniu i wydaniu gry” – mówi Paweł Miechowski.

Czyli powtarza się sytuacja znana z premiery This War of Mine. Wtedy to gra wyszła na pecety w listopadzie 2014 roku, a w styczniu 2016 r. dostaliśmy rozbudowane This War of Mine: The Little Ones na PlayStation 4 i Xboksa One. Zakładam jednak, że teraz czas pomiędzy obiema premierami będzie dużo krótszy.

Comments

comments