Tegoroczny plebiscyt ma dwóch zwycięzców. Pierwszy, dosyć oczywisty. Drugi, wręcz przeciwnie.

Za nami głosowanie w plebiscycie Ordery Graczpospolitej, w którym wybieramy najlepsze polskie gry zeszłego roku. Tym razem, bez większej niespodzianki, aż pięć nagród, w tym te najważniejsze, zgarnęło 11 bit Studios za genialnego Frostpunka. Z drugiej strony wielkim zwycięzcą plebiscytu okazała się również niezależna przygodówka Apocalipsis, która niespodziewanie wygrała w kilku kategoriach. W czasie głosowania wydawało się, że to miejsce zajmie Book of Demons, ale ostatecznie stanęło na produkcji studia Punch Punk Games.

Poniżej wszyscy tegoroczni zwycięzcy (pełną listę nominowanych możecie sprawdzić TUTAJ). Wszystkim gratulujemy!

GRA ROKU – FROSTPUNK

FROSTPUNK

Bez większego zaskoczenia numerem jeden został Frostpunk, zdecydowanie największy rodzimy sukces 2018 roku. Genialna, ambitna gra, która w tej kategorii zdobyła aż 55% głosów. Nic dziwnego, że to pierwsza z aż pięciu kategorii, którą w tym roku zdominowało 11 bit Studios. Na drugim i trzecim miejscu odpowiednio Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści oraz Tsioque.

STUDIO ROKU – 11 BIT STUDIOS

11 bit studios

Po takim sukcesie, komercyjnym i artystycznym, wynik nie mógł być inny. Mimo wszystko do końca trwała walka o pierwsze miejsce i 11 bit Studios wygrało z CD Projektem RED tylko o niecałe dwa punkty procentowe. Na trzecim miejscu z dużą stratą do liderów uplasował się zespół Destructive Creations.

NAJLEPSZY DEBIUT – PUNCH PUNK GAMES

punch punk

Pierwsze duże zaskoczenie tegorocznych Orderów Graczpospolitej. Rywalizacja w tej kategorii była bardzo zacięta i dopiero w ostatnich dniach głosowania na pierwsze miejsce wysunęli się twórcy Apocalipsis. Tuż za nimi z minimalną stratą zespoły Thing Trunk i Juggler Games.

NAJLEPSZA GRA INDIE – APOCALIPSIS

recenzja Apocalipsis: Harry at the End of the World

Tutaj również wydawało się, że wygra Book of Demons, ale w ostatnim momencie popularność zyskała przygodówka Apocalipsis. To właśnie ona Waszym zdaniem była najlepszym polskim indykiem 2018 roku. Na trzecim miejscu znalazło się Tsioque.

NAJLEPSZA GRA MOBILNA – APOCALIPSIS

Punch Punk Games

Skoro w kategorii wyżej wygrało Apocalipsis, nie inaczej mogło być w rywalizacji o miano najlepszej gry mobilnej. Klimatyczna przygodówka Punch Punk Games zdeklasowała rywali pokazując, że na telefonach też warto zagrać w coś innego niż free2play. Na drugim miejscu Space Pioneer od Vivid Games, który wyprzedzić logiczne Hexologic.

NAJLEPSZA OPRAWA WIZUALNA – FROSTPUNK

Frostpunk

Wracamy do kategorii absolutnie zdominowanych przez Frostpunka. Aż 45% głosujących doceniło design mroźnego świata zaprezentowanego przez 11 bit Studios. Na kolejnych miejscach zapanował straszny ścisk. Minimalną liczbą głosów drugie miejsce zajęła przygodówka Tsioque, a trzecie Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści.

NAJLEPSZA OPRAWA AUDIO – FROSTPUNK

Frostpunk Soundtrack

Głosami 39% osób w tej kategorii również wygrywa Frostpunk. Warto wspomnieć, że kompozytorem muzyki do produkcji 11 bit Studios jest Piotr Musiał, który na koncie ma współpracę między innymi z CD Projektem RED czy People Can Fly. Na drugim miejscu z wynikiem 26% głosów uplasowała się Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści. Podium zamyka My Memory of Us.

NAJLEPSZA HISTORIA – FROSTPUNK

Frostpunk

Ostatnia kategoria, w której wygrywa Frostpunk. Trudno się jednak dziwić, skoro to właśnie pełna wyborów moralnych opowieść o budowaniu społeczeństwa w skrajnie nieprzychylnych warunkach jest głównym motorem napędowym tej genialnej gry. Drugie miejsce, ponownie, dla wiedźmińskiej Wojny Krwi. Trzecia lokata to z kolei My Memory of Us.

NAJBARDZIEJ ORYGINALNA GRA – BOOK OF DEMONS

recenzja Book of Demons

Przez większą część głosowania wydawało się, że to właśnie Book of Demons wygra w kilku kategoriach. Ostatecznie produkcja studia Thing Trunk została przez Was wyróżniona tylko w jednej. Trudno się dziwić, bo mało jest polskich gier z zeszłego roku, które mają tak wiele oryginalnych i przede wszystkim świetnie działających mechanik. Na drugim miejscu ze sporą stratą Steel Rats. Trzecia pozycja dla House Flipper.

NAJBARDZIEJ WYCZEKIWANA GRA – CYBERPUNK 2077

Cyberpunk 2077

Nie przeszkadzał Wam fakt, że w przyszłym roku produkcja CD Projektu RED również może być nominowana w tej kategorii. Premiera w 2019 roku nie jest pewna, ale co do jakości gry chyba nikt nie ma wątpliwości. Za Cyberpunkiem 2077 przepaść, za którą wyłoniło się World War 3 (19% głosów) oraz Witchfire (8%).