2019 roku nie obfitował w zbyt wiele sukcesów komercyjnych, ale rodzime spółki i tak zwiększyły swoją rynkową wartość aż o 82%!

Na wstępie główne fakty. Na początku 2019 roku wartość polskich spółek gamingowych notowanych na giełdzie (GPW i NewConnect) wynosiła 17,7 mld złotych. Po roku kwota zwiększyła się do poziomu aż 32,3 mld złotych. Daje to wzrost rok do roku aż o 82%! Jeśli więc ktoś myślał, że w minionych 12 miesiącach nie było okazji do zarobienia na polskich grach, ewidentnie był w błędzie.

PEŁNE ZESTAWIENIE WARTOŚCI POLSKICH SPÓŁEK GAMINGOWYCH

No dobra, spójrzmy na szczegóły, ponieważ po ich sprawdzeniu sytuacja wygląda nieco mniej różowo. Wycena polskich spółek wzrosła w ciągu roku o 14,5 mld zł, z czego aż 12,7 mld zł stanowi wzrost wartości CD Projektu (91%). Pozostały wzrost zrobiło Ten Square Games (147%, czyli 853 mln zł), PlayWay (76%, 685 mln zł) i 11 bit Studios (63%, 353 mln zł). Gdyby spojrzeć tylko na pozostałe spółki, ich łączna wartość spadła o 104 mln zł! Wszystko ze względu na ogromną, bo wynoszącą aż 70% (206 mln zł) przecenę na akacjach BoomBit.

Widać więc, że jak wzrost zrobi CD Projekt, wszystko z dużej perspektywy wygląda wspaniale. Warto jednak zauważyć, że kilka ekip mocno odjechało od peletonu. Mam na myśli PlayWay, Ten Square Games i 11 bit Studios. Szalenie ciekawe jest to, że każda z tych firm ma zupełnie inny pomysł na swój biznes. Pod nimi sporo się dzieje. Kilka spółek od dłuższego czasu pogłębia dno, inne z kolei krok po kroku zwiększają swoją wartość. Trafiają się więc spektakularne okazje (The Dust i wzrost 255% rok do roku) jak i duże pułapki (wspomniany Boombit czy Cherrypick Games, które potaniało o 68% w ciągu roku).

Na koniec dodam, że na 14,5 mld zł wzrostu składają się również spółki, które trafiły na giełdę w 2019 roku. W ich przypadku jako punkt odniesienia brałem wycenę z dnia debiutu.

Zainteresowanych aktualną wartością wszystkich polskich spółek gamingowych odsyłam DO TEGO TEKSTU. Obecne tam zestawienie zostanie zaktualizowane za trzy miesiące.

Comments

comments