Na wtorkowej konferencji CI Games spółka zapowiedziała trzy nowe gry. Jedną z nich rozszyfrowałem wcześniej i jest to Sniper: Ghost Warrior 3, druga to Lords of the Fallen 2, a trzecia to zaskakująca mobilna wersja jedynki LotF.

Potencjał konsol i Lords of the Fallen 2
Marek Tymiński, prezes CI Games, widzi świetlaną przyszłość konsol najnowszej generacji, przy okazji potwierdzając prace nad Lords of the Fallen 2.

„Widzę ogromny potencjał w konsolach nowej generacji. Estymacje sprzedażowe wskazują, że ich ilość wzrośnie z około 23 mln sztuk (PS4 i Xbox One) na koniec 2014 roku, do około 85 mln do końca 2016 roku. To dla nas ogromna szansa. Rozpoczęliśmy już pracę nad kontynuacją Lords of the Fallen, która również będzie grą na konsole nowej generacji.”

 

Sniper: Ghost Warrior 3 i kontrowersyjny specjalista
Zapowiedź tej gry nie jest dla mnie niespodzianką, bo pisałem o tym w ubiegłym tygodniu. Niestety nie podano żadnych szczegółów prócz tego, że premiera planowana jest na 2016 rok, a platformami docelowymi jest PC, PlayStation 4 i Xbox One. Prezes CI Games wiąże duże nadzieje z trzecią częścią serii Sniper: Ghost Warrior i liczy na artystyczny, jak i komercyjny sukces. Patrząc na spadającą sprzedaż i jakość drugiej części gry względem pierwowzoru, musi zajść rewolucja, by gracze chcieli kupić ten produkt.

„Prace koncepcyjne są na zaawansowanym poziomie – 60-osobowy zespół od maja tego roku pracuje nad tym projektem. Będzie to wysokobudżetowa produkcja klasy AAA, która ma spore szanse na międzynarodowy, zarówno  artystyczny, jak i komercyjny sukces. Nad projektem czuwa dwóch wybitnych specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w grach FPS i snajperskich”

 

A o jakich specjalistach mowa? Chodzi o Steve’a Harta oraz Paula Robinsona. Pierwszy z nich pracował nad grą Sniper Elite 2 brytyjskiego studia Rebellion, a drugi to temat na osobna historię. Podobno pracował przy Killzone 2 od Guerilla Games (jak podaje CI Games), ale swego czasu powiedziano mi, że nie ma go w napisach końcowych, a dokładne informacje o jego wkładzie do gry są bliskie zeru. Co ciekawe, ze studiem pożegnał się nagle, po pewnym nieprzyjemnym wydarzeniu, ale nikt nie chce tego publicznie komentować. Znam wiele faktów, od dawna badam tę sprawę i jeśli znajdę kogoś, kto zgodzi się na publikację, będzie bardzo ciekawie.

Mobilny Lords of the Fallen
To jest dla mnie zaskoczenie. Chodziły słuchy o grach mobilnych, ale nie było konkretów, a tu taka petarda.

„Gry  mobilne wygenerowały prawie 10 mld dolarów przychodów w 2013 roku. Ten rynek rośnie w zawrotnym tempie – szacunki pokazują wzrost przychodów do 21 mld w 2014 i 25 mld w 2015 roku. Uważamy, że mamy potencjał i warunki, żeby na tym rynku się odnaleźć i produkować wysokiej jakości tytuły” – mówi prezes Tymiński.

 

CI Games zacznie od sprawdzonego tytułu czyli Lords of the Fallen, który to pojawi się w roku 2015 na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS. Niestety także i w tym przypadku nie wiadomo praktycznie nic więcej.

Niezapowiedziana gra mobilna
W podesłanej informacji prasowej jest podane, że warszawskie studio będzie równocześnie pracować nad jeszcze jedną grą. Chodzi o tytuł dedykowany urządzeniom typu smartfon i tablet.

Podsumowanie
Sniper: Ghost Warrior 3, Lords of the Fallen 2 i dwie mobilne gry, w tym pierwsza część LotF – trzeba przyznać, że CI Games działa z rozmachem. Niestety zapowiedzieli, że dużą część procesu produkcji będą zlecać na zewnątrz, skupiając się na pomyśle, zarządzaniu kolejnymi etapami i wydawaniu gier.

„CI Games odchodzi od modelu >>fabryki gier<<, która realizuje własnymi siłami cały proces produkcji gier – od prac koncepcyjnych, przez realizację do wydania gotowego produktu. Polskie studio jest przykładem firmy opierającej swój model biznesowy na wiedzy, przechodząc do modelu >>firmy designerskiej<<, która jest twórcą koncepcji oraz projektu gry, zlecając część wykonawczą wybranym przez siebie podmiotom. CI Games czuwa nad realizacją i jakością wykonania oraz zarządza procesem produkcyjnym i wydawniczym tytułu.”

Dla graczy nie oznacza to praktycznie nic, prócz tego, że kolejne gry studia będą produkowane nie tylko w polskim studiu. Jak było chociażby z Lords of the Fallen, który w bardzo dużej części powstał w niemieckim Deck13 Interactive.

Comments

comments

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.