Jerzy Dudek z firmy Retronics od lat odwala KAWAŁ dobrej roboty. Wskrzesza stare polskie gry z Atari XL/XE i Commodore 64, dając im nowe życie. Aktualnie możecie powinniście kupić czwartą dziesiątkę serii.

Ilu znacie ludzi, którzy robią coś z pasji, traktują jako hobby, a zarobek z tego mizerny? Taki jest właśnie właściciel firmy Retronics, która zajmuje się reedycjami polskich klasyków z lat świetności 8-bitów. Wyobraźcie sobie sczytywanie starych taśm magnetofonowych, często uszkodzonych, gdzie odzyskiwanie danych odbywa się przez specjalnie zamówiony program. Potem skanowanie okładek, instrukcji, plakatów i map, żmudne poprawianie ich i naprawianie w programie graficznym. Zamawianie druku okładek, projektowanie pudełek, naklejanie naklejek na taśmy, pakowanie i wysyłka. A na koniec okazuje się, że ledwo wyszedłeś na zero.

Mimo to Retronics wydało czwartą dziesiątkę reedycji polskich kultowych gier na Atari XL/XE. Tym razem w wersji kasetowej dostaliśmy cztery absolutne klasyki studia L.K. Avalon – Robbo, Misja, Upiór i Barahir. Do tego Droga Wojownika od ASF i Dziedzictwo Gigantów od Mirage. Na koniec po raz pierwszy w serii gry od studia StanBit – Alfa-Boot, Defender i Świat Olkiego oraz również debiutująca w kolekcji produkcja Krysal Software – Najemnik.

Powoli zaczyna się też rozkręcać seria dedykowana Commodore 64. Dostępne są już trzy tytuły studia L.K. Avalon – Agent UOP, Hans Kloss i Robbo. A to przecież nie koniec. Bo już zapowiedziane są kolejne produkcje na Atari i C64.

Commodore 64

A teraz najlepsze. Kolekcja reedycji to w sumie hobby, bo główna działalność Retronics to produkcja i sprzedaż osłon przeciwkurzowych do retro komputerów, od Atari XL/XE/ST, przez Commodore 64, ZX Spectrumy, po Amigi. Do tego odpowiednie okablowanie, by retro sprzęt działał na nowych telewizorach, czy reedycje kultowych książek jak „Asembler 6502” Jana Ruszczyca czy „Poradnik Programisty Atari” autorstwa Wojciecha Zientary. Ta pierwsza rozeszła się na pniu.

A teraz najlepsze część 2. Tekst nie jest sponsorowany, nie dostałem za to złamanej dyskietki. Jestem po prostu pełen podziwu, że się komuś chce. No i za dzieciaka miałem Atari 800 XL, potem ZX Spectruma 48ka, Commodore 64, Amstrad/Schneider CPC6128, Amigę 500…

Gry, książki, obudowy możecie kupić na Alledrogo, zdjęcia zobaczyć na Facebooku, a zamówienia składać na [email protected].

Dostępna seria reedycji polskich gier na Atari XL/XE:

1. seria:
Caveman (Mirage)
Dwie Wieże (ASF)
Fred (L.K. Avalon)
Hans Kloss (L.K. Avalon)
Klątwa (L.K. Avalon)
Kult (ASF)
Magia (Mirage)
Miecze Valdgira (ASF)
Operation Blood (Mirage)
Władcy Ciemności (L.K. Avalon)

2. seria:
Bang Bank! (Mirage)
Bertyx (Mirage)
Battle Ships (Mirage)
Kernaw (L.K. Avalon)
Uczeń Czarnoksiężnika (L.K. Avalon)
Artefakt Przodków (ASF)
Krucjata (ASF)
Magia Kryształu (ASF)
Miecze Valdgira II: Władca Gór (ASF)
Monstrum (ASF)

3. seria:
A.D. 2044 (L.K. Avalon)
Alchemia (Mirage)
Barbaian (L.K. Avalon)
Mózgpocesor (Mirage)
Problem Jasia (Mirage)
Pzemytnik (ASF)
Saper (L.K. Avalon)
Skarbnik (ASF)
Special Forces: Operation Blood II (Mirage)
Trix (L.K. Avalon)

4. seria:
Alfa-Boot (StanBit)
Barahir (L.K. Avalon)
Defender (StanBit)
Droga Wojownika (ASF)
Dziedzictwo Gigantów (Mirage)
Misja (L.K. Avalon)
Najemnik (Krysal Software)
Robbo (L.K. Avalon)
Świat Olkiego (StanBit)
Upiór (L.K. Avalon)

Comments

comments