Analitycy DM BOŚ w raporcie z 14 lutego zajęli się m.in. spółką 11 bit studios i nadchodzącą grą Frostpunk. Według ekspertów, premiera mocno wyczekiwanej gry zostanie przesunięta.

Pierwotnie, 11 bit studios informowało w lutym, że Frostpunk pojawi się na rynku do końca pierwszego kwartału, czyli 31 marca. Jednak analitycy są sceptyczni co do tych założeń. Jako powód podają… premierę innej gry, która ma wyjść w podobnym terminie. Chodzi o strategię typu city builder – Surviving Mars studia Haemimont Games. Niedawno Paradox Interactive, które jest wydawcą tej gry poinformowało, że premiera nastąpi 15 marca. Czyli bardzo blisko produkcji 11 bitów.

W czym problem? W podobieństwie gatunkowym. Zarówno Frostpunk, jak i Surviving Mars to strategie ekonomiczne nastawione na rozwijanie miasta/siedziby. Fakt wydania dwóch podobnych gier w tym samym czasie, może znacząco wpłynąć na sprzedaż. Doskonale pokazał to przykład z 2016 roku, gdzie w ciągu kilkunastu dni wyszły trzy świetne FPS-y – Battlefield 1, Titanfall 2 i Call of Duty: Infinite Warfare. BF i CoD jak zawsze sprzedawały się jak ciepłe bułeczki, za to produkcja Respawn Entertainment poniosła sprzedażową porażkę. Ciekawostka: wydawcą Battlefield 1 i Titanfall 2 jest EA, czyli de facto rzucili T2 gigantom na pożarcie. Wracając jednak do Frostpunka, mówimy o zupełnie innych budżetach reklamowych. Paradox Interactive z przebogatym portfolio na brak kasy na pewno nie narzeka. Z drugiej strony analitycy wnioskują, że 11 bit większość kosztów marketingowych poniosło w poprzednich kwartałach. Czyli przed premierą reklamy będą skromniejsze?

Analitycy stwierdzają, że premiera Frostpunka nie odbędzie się w I kwartale, jak zapowiadało 11 bit, a pod koniec kwietnia. Opóźnienie o miesiąc pojawienia się gry na rynku nie powinno już tak mocno kolidować ze sprzedażą planowanego na 15 marca Surviving Mars. Analitycy DM BOŚ prognozują, że w pierwszym roku sprzeda się 760 tysięcy kopii na PC i 250 tys. na konsole. Szczegół, że oficjalnie 11 bit studios o wydaniu Frostpunka na PlayStation 4 i Xboksa One jeszcze nie informowali. Paweł Miechowski powiedział mi we wrześniu ub. roku, że „chcemy to zrobić, ale nie chcę mówić co będzie, zanim nie skończymy wersji pecetowej”.

Na koniec zostaje kwestia ceny. Analitycy zakładają, że obie wersje – zarówno na PC jak i konsole – będą kosztować 29,99 dolarów, czyli około 100 zł. Wiemy też, że Frostpunk pojawi się w wersji pudełkowej, za którą zapewne w naszym kraju będzie odpowiadać – zgaduję – Cenega. W końcu to oni wydają fizyczne wersje chyba wszystkich polskich gier na naszym rynku. No i zapowiedzieli limitkę Ancestors Legacy.

Źródło: infostrefa.com za biznes.pap.pl

Comments

comments