Robbo z 8-bitowego Atari to pozycja kultowa, nie tylko dla takich staruszków jak ja. Okazuje się, że jest grupa fanów, ukrywająca się pod nazwą Hexagony, która postanowiła przywrócić go do życia. Tym sposobem powstaje gra Robbo: The New Adventures.

W wielkim i niesprawiedliwym skrócie: Robbo miało premierę w 1989 roku, a za pomysł logiczno-zręcznościowej gry odpowiada Janusz Pelc. Sukces wydanej przez LK Avalon produkcji przełożył się na przeniesienie jej na Commodore 64 i pecety. Minęło sporo lat, w międzyczasie w roku 2000 wyszło Robbo Millenium, pierwszy oficjalny remake od LK Avalonu. Warto też wspomnieć o odnowionym pudełkowym wydaniu oryginału czy niesamowitej książce „Robbo. Solucja”. I tyle tytułem przydługiego wstępu do chyba najlepszej gry mojego dzieciństwa.

Kilka dni temu na forum atarionline.pl (pozdrawiam atarowców!) pojawił się wątek poświęcony grze Robbo: The New Adventures. Okazało się, że grupa pasjonatów kilka lat temu postanowiła stworzyć remake Robbo. Prace mocno wyhamowały, ale w marcu tego roku twórcy na poważnie wzięli się do roboty.

„W marcu tego roku wpadliśmy na pomysł zebrania się w garść i dostarczenie remake’u na konkurs Pixel Awards. W międzyczasie termin oddania zmienił się, więc pracowaliśmy na szybko i z partyzanta. Pracę udało mi się zgłosić na raty, dostarczając materiały dosłownie zrzucane w locie. Aktualnie próbuję się dowiedzieć, czy organizatorzy zaakceptowali partyzanckie zgłoszenie.” – pisze użytkownik GlitchKing.

Zasiadam w jury tego konkursu, więc mogę potwierdzić, że zgłoszenie zostało przyjęte. Oznacza to, że jest szansa, że w Robbo: The New Adventures zagramy na festiwalu Pixel Heaven. Co ważne, remake dostał błogosławieństwo od Macieja Miąsika, współautora – wraz z twórcą oryginału Januszem Pelcem – wersji The Adventures of Robbo na PC, wydanej przez XLand w roku 1993. I właśnie na podstawie wersji pecetowej powstaje wspomniany remake. A czym będzie Robbo: The New Adventures?

„Remake ma na celu wywołanie konkretnych retro uczuć, przez połączenie znanej rozgrywki z grafiką w stylu Chimera, odpowiedni dobór muzyki, filtrów crt. To nie będzie tylko wierny remake, ten ma przywrócić nasze wspomnienia, a nie być jedynie kolejną kopią 1:1. Plus, będzie kompatybilny ze starymi planszami.” – pisze GlitchKing na forum atarionline.pl.

Twórcy chcą, by Robbo: The New Adventures miało premierę podczas festiwalu Pixel Heaven 2018, które odbędzie się w Warszawie w dniach 8-10 czerwca. Czy się wyrobią? Zobaczymy, będę na miejscu, więc na pewno się dowiecie. Nie ma też pewności, na jaką platformę powstaje wspomniany remake, ale wiele wskazuje na to, że na Androida. Nie będę ukrywał, że fajnie by było wydać to także na iOS i peceta.

Comments

comments