W ofercie największego sklepu internetowego na świecie Amazon, sprzedawano piracką wersję Frostpunka, gry warszawskiego studia 11 bit studios.

W weekend odkrył to użytkownik forum ResetERA. Jak się okazało, najnowsza gra 11 bitów była sprzedawana w Amazonie w cenie 3 dolarów (około 11 zł), gdy standardowo kosztuje 109,99 zł (Steam i GOG.com). Znalazła się osoba, która kupiła grę by sprawdzić pliki źródłowe. W efekcie dowiedzieliśmy się, że instalka była przerobioną wersją dostępną legalnie w sklepie GOG.com, bez zabezpieczenia DRM. Odsprzedawanie takiej kopii jest niezgodne z regulaminem oraz oczywiście prawem. A mimo to, taka wersja znalazła się w ofercie jednego ze sprzedawców w sklepie Amazon.

Podobny przypadek dotyczył gry Surviving Mars, bułgarskiego studia Haemimont Games. Obydwie oferty nie są już dostępne. Wysłałem pytania w sprawie pirackiej kopii Frostpunka do 11 bit studios. Z tego co udało mi się ustalić, we wtorek warszawiacy opublikują komunikat w tej sprawie.

Przypomnę tylko, że pod koniec kwietnia studio chwaliło się, że tuż po premierze sprzedało się ćwierć miliona kopii. Za to z ostatniego wycieku danych ze Steama wynika, że we Frostpunka gra szacunkowo blisko 700 tysięcy graczy.

[AKTUALIZACJA: 12:30, 17.07.2018] 11 bit studios opublikowało oświadczenie, w którym informuje o podjętych krokach. Spółka pracuje obecnie nad rozwiązaniem, które zadowoli wszystkie strony, w tym graczy, którzy nieświadomie kupili nielegalną kopię. Takie osoby studio prosi o kontakt pod adresem [email protected] Po interwencji przedstawicieli 11 bit studios, nielegalne kopie zniknęły z oferty Amazona.

Źródło: Eurogamer za Rock, Paper, Shotgun

Comments

comments