Po raz drugi przyznaliśmy Ordery Graczpospolitej – wyróżnienia dla najlepszych polskich gier 2016 roku! A zwycięzcą został…

Bez zbędnego wstępu prezentujemy dziesięć kategorii i zwycięzców w każdej z nich. Niespodzianek dużo nie było, podobnie jak przed rokiem plebiscyt zdominował koleś w białych włosach. Trudno mu się dziwić, na wszystkie wyróżnienia zdecydowanie zasłużył!

Listę wszystkich nominowanych znajdziecie tutaj.


GRA ROKU – WIEDŹMIN 3: KREW I WINO

Prawie połowę głosów zebrał drugi i największy dodatek do Wiedźmina 3. Nowa kraina, świetna historia i pełno nowych emocji wystarczyło, aby zdominować konkurencję. To już jednak ostatni raz, więcej Wiedźmin 3 nagrody Gry Roku nie otrzyma. Może zastąpi go Gwint, ale to już jednak inna gra. Na drugim miejscu uplasowało się Layers of Fear, nasza zeszłoroczna najbardziej wyczekiwana produkcja. Podium zamyka Superhot z minimalną przewagą nad pozostałymi dwoma tytułami.

NAJLEPSZE STUDIO – CD PROJEKT RED

Kolejna kategoria, w której ciężko było spodziewać się innego wyniku. CD Projekt dostarczył w 2016 roku genialny dodatek do Wiedźmina 3 oraz kilka mniejszych aktualizacji. Nie zapominajmy również o całkiem udanej becie Gwinta. To pozwoliło zdobyć ponad połowę głosów. Na kolejnych pozycjach ogromny ścisk. 15% głosów zebrał Techland, nagrodzony głównie za kolejne genialne rozszerzenie – The Following do Dying Light. Niecałe 14% głosów otrzymało Flying Wild Hog, dla którego 2016 rok to premiery Shadow Warrior 2 i Hard Reset Redux.

NAJLEPSZY DEBIUT – SUPERHOT TEAM

W żadnej innej kategorii zwycięzca tak nie zdominował konkurencji. Twórcy Superhota, którzy w debiucie wprowadzili sporą rewolucję w gatunku FPS-ów, zebrali od Was aż 69% głosów. Łódzkiej ekipie poszło tak dobrze, że aż ciężko uwierzyć że ktoś chciał głosować na kogoś innego. A jedna, kilka głosów zebrało Carbon Studio (Alice VR) oraz Lichthund (Lichtspeer). Spodziewamy się, że za rok konkurencja będzie znaczniej bardziej wyrównana.

NAJLEPSZA GRA INDIE – SUPERHOT

Jak wyżej, innego wyniku nikt chyba się nie spodziewał. Superhot zgromadził aż 56% głosów, deklasując tym samym konkurencję. Na drugim miejscu znalazł się Bound, który zasłużył na 20% głosów. Podium zamyka, z przewagą raptem dwóch głosów nad Butcherem, The Way od ekipy Puzzling Dream.

NAJLEPSZA GRA MOBILNA – KLOCKI

W tej kategorii walka o zwycięstwo trwała do samego końca. Ostatecznie z wynikiem 30% głosów wygrała minimalistyczna, ale jednocześnie szalenie wciągająca gra klocki. Maciej Targoni przygotował jeden z największych polskich fenomenów na rynku mobilnym 2016 roku. Pierwsze miejsce udało się zdobyć dzięki jednemu głosowi – dokładnie taka była przewaga nad drugim Oh Sir: Insult Simulator. Podium zamyka Crush Your Enemies, druga produkcja ekipy Vile Monarch.

NAJLEPSZA OPRAWA WIZUALNA – WIEDŹMIN 3: KREW I WINO

Kolejna (i nie ostatnia) kategoria, w której wygrywa dodatek do Wiedźmina 3. Sama podstawka pod względem wizualny prezentuje niezwykle wysoki poziom. Krew i Wino to z kolei dodatkowa kraina, która swoim designem wielokrotnie potrafi zachwycić. Dzięki temu nie mieliście wątpliwości, że to właśnie rozszerzenie do Dzikiego Gonu powinno wyprzedzić Layers of Fear oraz Bound.

NAJLEPSZA OPRAWA AUDIO – WIEDŹMIN 3: DZIKI GON

W zasadzie przy opisie tej kategorii mógłbym skopiować tekst umieszczony wyżej. Ponownie numerem jeden jest Wiedźmin 3: Krew i Wino. Za zdecydowanym liderem znalazło się Layers of Fear, a podium zamyka Bound.

NAJLEPSZA HISTORIA – WIEDŹMIN 3: KREW I WINO

Czwarta i już ostatnia nagroda dla ostatniego epizodu przygód Geralta. Czy to jednak kogokolwiek dziwi? Co jak co, ale akurat na opowiadaniu historii CD Projekt RED zna się fantastycznie. Na drugim miejscu z całkiem dobrym wynikiem (23% głosów) znalazło się Layers of Fear. Później pojawił się Bound. Trzecia kategoria z rzędu z identyczną pierwszą trójką. Obiecuję, to już ostatni raz.

NAJBARDZIEJ ORYGINALNA GRA – SUPERHOT

Osobiście miałem spory problem samemu oddając swój głos w tej kategorii. 2016 rok przyniósł wiele oryginalnych i nietypowych gier, ale mimo wszystko aż 56% spośród głosujących wybrało Superhota. Potem jest długo, długo nic i dopiero kolejne produkcje – Bound oraz Bohemian Killing.

NAJBARDZIEJ WYCZEKIWANA GRA – GET EVEN

Na koniec kategoria odnosząca się do tego, co czeka nas w przyszłości. Zwycięzcą jest Get Even, thriller autorstwa The Farm 51. W tej kategorii konkurencja była całkiem spora, gdyż drugie na liście Seven zdobyło aż 26% głosów. Podium zamyka Frostpunk. Rok temu w tej kategorii wygrało Layers of Fear, które w tym wprawdzie nie zdobyło żadnego wyróżnienia, ale za to w kilku miejscach znalazło się na podium. Oby z Get Even było minimum tak samo dobrze.

Comments

comments

87 komentarzy