Valve wstrzymało dystrybucję gry ze względu na potencjalne złamanie praw autorskich przez PlayWay. Zawieszenie sprzedaży popularnej gry może być bolesne dla spółki.

Polski wydawca ogłosił w specjalnym komunikacie, że na Steamie została wstrzymana sprzedaż niedawno wydanego (i cieszącego się sporą popularnością) Farm Manager 2018. Powodem są roszczenia niemieckiego UIG GmbH, które uważa że gra łamie prawa autorskie. Obie firm wcześniej już ze sobą współpracowały na polu dystrybucji różnych symulatorów.

Według komunikatu spółki chodzi o ewentualne naruszenie praw autorskich wynikających z umowy z 2013 roku. Zapewne chodzi o Symulator Farmy 2014 (Professional Farmer 2014), którego PlayWay był producentem, a UIG GmbH wydawcą. Oczywiście polska spółka broni się mówiąc, że wg niej żadne prawa autorskie nie zostały złamane. Do czasu wyjaśnienia sytuacji sprzedaż Farm Manager 2018 będzie jednak wstrzymana. Najważniejszy fragment komunikatu znajdziecie poniżej.

Zarząd PlayWay SA z siedzibą w Warszawie informuje, że dnia 19 kwietnia 2018 roku otrzymał informację z Valve Corp. – firmy prowadzącej sklep Steam, na postawie której firma United Independent Entertainment GmbH z siedzibą w Höhenkirchen-Siegertsbrunn (UIG) stwierdza, że spółka, dystrybuując grę ‚Farm Manager 2018’ narusza postanowienia umowy z dnia 13 maja 2013 roku zawartej pomiędzy spółką a UIG (o której to spółka informowała w prospekcie emisyjnym w punkcie ‚Spory z zakresu własności intelektualnej’).

Jeśli okaże się, że rodzimy wydawca faktycznie zawalił sprawę, sytuacja może okazać się niezwykle kosztowna. Nie dość, że dobrze sprzedająca się gra trafi do kosza (lub trzeba będzie ją mocno przerobić, co wiąże się z kosztami) to jeszcze zapewne PlayWay będzie musiał wypłacić jakieś odszkodowanie.

Ostatnio cena akcji PlayWay wyznaczała nowe maksima, ale po dzisiejszym komunikacie czeka nas spora przecena. W tym momencie obniżka wynosi ponad 5%. Jeśli sprawa nie będzie rozwijać się po myśli warszawskiej spółki, może być jeszcze gorzej.

Comments

comments