Kontynuujemy nasze zestawienie 50 najciekawszych polskich produkcji, w które zagramy w 2017 roku. Ponownie na liście znajdziecie troszkę większych produkcji z wielomilionowym budżetem, ale i małe indyki, które mają spore szanse mocno namieszać na rynku. Polecają: niepoprawny optymista Michał Król i ekonomiczny realista Mateusz Mucharzewski.

Car Mechanic Simulator 2017 (PC – Red Dot Games)

Mateusz
Co do tej gry mam tylko jedno życzenie – chciałbym rozgrywki w stylu części 2014, w której mieliśmy z góry określone misje. W 2015 zadania generowane były losowo i grać można w nieskończoność. Dla kogoś, kto lubi gry przechodzić jest to jakiś problem.

Michał
Czy Car Mechanic Simulator 2017 ma szansę powtórzyć sukces swojego poprzednika? Pewnie tak, bo gracze uwielbiają tego typu gry. Mimo kierunkowego wykształcenia, nie ciągnie mnie do grzebania w samochodach, ale rozumiem zachwyt fanów. Można strzelać, że będzie to najbardziej dochodowa gra roku 2017 dla jego wydawcy – PlayWay.

car-mechanic-simulator-2015

Cooking Simulator (PC – Wastelands Interactive)

Mateusz
Co ja będę ukrywać, nie wiem nic o tym tytule. Dziwi mnie tylko, że Wastelands Interactive robi taki projekt. Jakoś nie pasuje mi on do ich wcześniejszych dokonań.

Michał
Zaskoczenie roku? Na pewno jedno z większych, ale z drugiej strony mnie to nie dziwi. Jak mówił mi podczas PGA Leszek Lisowski, założyciel studia Wastelands Interactive, nadal kochają strategie, ale chcą trochę odpocząć. Z drugiej strony nie trzeba być ekonomistą by wiedzieć, że Cooking Simulator ma większy potencjał komercyjny. Widziałem też „super tajny film z rozgrywki” i potwierdzam, sporo pozytywnych zmian co do wersji prezentowanej na PGA, duży potencjał, świetne wykonanie. Oby się dobrze sprzedało. Podobnie pewnie myśli wydawca – ponownie PlayWay.

cooking-simulator

Darkwood (PC – Acid Wizard Studio)

Mateusz
Będzie hit. O ile wreszcie doczekamy się premiery. Czekamy już zdecydowanie zbyt długo. Ciężko dalej jarać się tym projektem.

Michał
Pierwszy raz o Darkwood słyszałem chyba w roku 2013. Rok później z Mateuszem odwiedziliśmy ekipę Acid Wizard Studio w ich siedzibie w Warszawie. Pełni entuzjazmu, pomysłów i chęci do ciężkiej pracy. Później zagrałem we wczesnym dostępie, było dobrze, ale chciałem więcej i lepiej. I czekam, bo potencjał jest spory, ale czas tworzenia wydłuża im się niemiłosiernie.

Detached (PC – Anshar Studios)

Mateusz
Nie mam gogli VR, oszczędzam aby kupić nowe auto. W sumie to zestaw gogle+odpowiedni komputer to wydatek podobny do porządnego samochodu. Pozostaje mi więc zagranie w Detached bez VR-u, ale boję się, że gra straci na tym jakieś 80% swojego uroku.

Michał
Podobnie jak Mateusz nie posiadam zestawu VR, bo nie widzę takiej potrzeby. Z drugiej strony w kilka gier bym z chęcią zagrał i wśród nich jest właśnie Detached od Anshar Studios. Miałem przyjemność dostać od nich ostre bęcki podczas pokazu prasowego przy okazji Digital Dragons 2016 i bardzo mi się podobało. A była to wczesna wersja podboju kosmosu. Jeśli będzie lepiej i więcej, to biblioteka gier VR zyska mocnego zawodnika.

Die for Valhalla! (PC, PS4, XONE – Monster Couch)

Mateusz
Wielkim fanem Castle Crashers nie jestem, a do tej gry najbliżej Die for Valhalla! Z drugiej strony najnowsze materiały wyglądają bardzo obiecująco. Na pewno dam szansę, ale na mojej liście najbardziej oczekiwanych polskich indyków wyżej znaleźć można wiele innych produkcji.

Michał
Castle Crashers w czasach wikingów. Czy trzeba lepszej rekomendacji? Die for Valhalla! ostro katowałem podczas poznańskiego PGA, pogadałem z twórcami i wiem, że chcą dobrze. Z drugiej strony dążą do perfekcji, więc mam nadzieję, że nie będzie potężnej obsuwy. W planach mają tez kampanię na Kickstarterze i wersje konsolowe. Zwłaszcza w tym drugim wypadku jest to strzał w 10, bo nie ma to jak nasiadówa przy piwku na czterech graczy.

Eventide 3 (PC – The House of Fables)

Mateusz
Jeśli mnie pamięć nie myli to jedyna HOPA na naszej liście. W sumie do Eventide podchodzę tak samo jak do innych tego typu produkcji – lubię je, na pewno będę grać. Pierwsza część wybitna nie była, druga prezentowała się znacznie lepiej, a więc odnośnie Eventide 3 jestem optymistą. Bardziej jednak czekam na kolejną grę od Tap It Games (na koncie mają serię 9 Clues).

Michał
Polskie HOPY ogrywam od lat i obie części Eventide skończyłem z przyjemnością. Zwłaszcza, że osadzone są w niezwykle ciekawej słowiańskiej mitologii. Co prawda studio The House of Fables mocno idzie w VR, ale nie zapominają o swoich korzeniach. W 2017 roku planują wydać aż cztery gry i Eventide 3 mam nadzieję będzie mocną pozycją w ich portfolio.

eventide-2-lustro-czarnoksieznika-8

Frostpunk (PC – 11 bit)

Mateusz
O grze nie wiemy nic, ale robi ją 11 bit, dla którego jest to największy projekt w historii. W zasadzie tyle mi wystarczy, aby czekać na ten tytuł. To może być jedna z najlepszych polskich gier 2017 roku.

Michał
Długo oczekiwana zapowiedź Industriala (tytuł roboczy) stała się Frostpunkiem i niestety nadal nie wiemy praktycznie nic. Na szczęście jestem spokojny, w końcu 11 bit ma na koncie takie gry jak seria Anomaly czy rewelacyjne This War of Mine. Czy Frostpunk będzie nawiązywał mechaniką do TWoM? Nie wiem. Z jednej strony koncept byłby dobry, z drugiej boję się, że ta formuła już się wyczerpała. Nie zmienia to faktu, że o tej grze będzie jeszcze głośno i liczę, że zostaniemy bardzo przyjemnie zaskoczeni.

Get Even (PC, PS4, XONE – The Farm 51)

Mateusz
Jeden z moich faworytów na 2017 rok. Bardzo fajny pomysł, a do tego pierwsze materiały wyglądają obiecująco. Brakuje mi takich produkcji na rynku. Trzymam kciuki, aby dzięki Get Even The Farm 51 weszło do czołówki polskich deweloperów.

Michał
Najlepsza polska gra Gamescomu 2016. I tyle w temacie. Ogrywałem wystawione w Kolonii demo i jestem zachwycony. Do tego stopnia, że nielegalnie katowałem w nie nawet podczas przerwy między slotami dla poszczególnych dziennikarzy. Ciekawa, lekko psychodeliczna i straszna historia, świetny wygląd, fajny patent z wykorzystaniem smartfona w grze. Dla mnie jedna z najważniejszych premier 2017 roku. I to na świecie.

Gloria Victis (PC – Black Eye Games)

Mateusz
Docenia, że Gloria Victis wygląda coraz ładniej (widzieliście nowe animacje?), ale jednak MMO to nie mój świat. Chociaż chciałbym spróbować, brakuje mi czasu na ważniejsze tytuły. Gloria Victis, sorry.

Michał
Gdzie free to play z gatunku MMORPG, tam moja noga nie powstanie. Gloria Victis powstaje już od jakiegoś czasu, widać wyraźny progres, ale czy na rynku zapełnionym różnymi grami F2P czy MMO jest miejsce dla kolejnego zawodnika? Oby.

Gwint: Wiedźmińska gra karciana (PC, PS4, XONE – CD Projekt RED)

Mateusz
Jedno jest pewne – to będzie największy polski hit w 2017 roku. Może przy okazji będzie to również pierwsza karcianka, w którą zacznę grać.

Michał
Mateusz się myli. To nie będzie największy hit 2017 roku, choć nadal w czołówce. „Problem” tej gry jest jej tematyka, bo mimo, że karcianki są dość popularne, to ciężko będzie nawiązać walkę z hegemonami tego gatunku. Marka Wiedźmina jest mocna, ale czy na tyle? Obym się mylił i usłyszymy, że Gwint stał się najpopularniejszą grą tego gatunku. W końcu ich stoiska na np. Gamescomie były mocno oblegane, a Gwint: Wiedźmińska gra karciana w Kolonii zdobyła cztery nominacje i jedną nagrodę. Trzymam kciuki.

POLECAMY SPRAWDZIĆ WSZYSTKIE CZĘŚCI NASZEGO PRZEGLĄDU:
Pierwsza część naszego zestawienia 50 polskich gier, w jakie zagramy w 2017 roku.
Trzecia część naszego zestawienia 50 polskich gier, w jakie zagramy w 2017 roku.
Czwarta część naszego zestawienia 50 polskich gier, w jakie zagramy w 2017 roku.
Piąta część naszego zestawienia 50 polskich gier, w jakie zagramy w 2017 roku.

Comments

comments