Rewolucja w grach tuż za rogiem? Na razie za wcześnie na takie deklaracje, ale przynajmniej możemy dowiedzieć się jak Real Data sprawdza się w praktyce.

iFun4all promując Serial Cleaner wielokrotnie wspominało o wykorzystaniu Real Data, czyli informacji na temat rzeczywistości, które wpływają na świat gry. Niespecjalnie wyobrażałem sobie jak to może wyglądać (zwłaszcza w takiej grze jak Serial Cleaner), ale najnowsza aktualizacja przynosi odpowiedź na kilka pytań.

W teorii gra pobiera teraz dane dotyczące tego co dzieje się w mojej okolicy. Nie, nie chodzi o korki (albo w moim przypadku szczekające psy) tylko pogodę – czy jest ciemno czy świeci słońce, czy pada deszcz czy śnieg itp. Te informacje są przetwarzane i wpływają na kształt rozgrywki. W praktyce po uruchomieniu gry odpaliłem pierwszy lepszy poziom i zobaczyłem, że rozgrywa się on w nocy. Ha, nie działa, przecież jest za wcześnie aby się ściemniło! Szybki rzut oka zza okno i wielkie rozczarowanie – mamy taką porę roku, że faktycznie o tej godzinie jest już ciemno. W zasadzie chyba ciągle jest ciemno, ale to już inna sprawa.

Wracając do gry, postanowiłem odpalić ją następnego dnia, wtedy kiedy na pewno za oknem było jasno. Wówczas faktycznie ten sam poziom rozgrywał się w dzień. Różnice między dniem a nocą wpływają nie tylko na kwestie wizualne. Zasięg widzenia policjantów jest mniejszy, inaczej też reagują oni na dźwięki. Z drugiej strony nie będę ukrywać, że moja widoczność również się pogorszyła. W skrócie, Real Data działa i faktycznie wpływa na rozgrywkę.

Na razie jednak za wcześnie na ocenianie tej funkcjonalności. iFun4all ciągle nad nią pracuje i w pełnej wersji Serial Cleaner powinniśmy zobaczyć więcej zmian w rozgrywce. Pewnie pojawi się deszcz, może deweloper zaskoczy nas jeszcze czymś innym. Na razie jednak można powiedzieć, że Real Data działa. Pytanie czy jest to nam potrzebne, zwłaszcza w grze indie. Na szczęście funkcjonalność można wyłączyć w menu.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że nowa aktualizacja Serial Cleaner przynosi kilka innych nowości. Deweloper uzupełnił grę o 3 następne poziomy, dwa nowe rodzaje przeciwników i kolejne utwory muzyczne. Od teraz również zmywanie krwi następuje po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, a nie automatycznie. Słuszna zmiana która pokazuje, że Serial Cleaner nie będzie tylko aktualizowany o nowe poziomy. iFun4all chce dodawać nowe mechaniki i poprawiać to, na co zwracają uwagę gracze. Tak właśnie powinien wyglądać Early Access. Czekam w takim razie na kolejny update. Chętnie dowiem się co teraz zostanie wprowadzone.

Comments

comments