Potwierdziło się to, o czym pisałem kilka dni temu. Techland Wydawnictwo przestaje istnieć, choć jak wynika z komentarza szefa Techlandu, chodzi tylko o dystrybucję pudełkowych gier studiów zewnętrznych na terytorium Polski. To co im pozostanie?

W końcu, po chyba wszystkich w Polsce, otrzymałem nie odpowiedzi na wysłane pytania, a komentarz od Pawła Marchewki. W przesłanym do mnie emailu szef Techlandu informuje, że nie będzie to miało wpływu globalne plany wydawnicze firmy. Zastanawiam się tylko o jakie plany chodzi, bo studio opracowuje tylko Dying Light 2 i powstające wraz ze studiem One More Level God’s Trigger. Nie słyszałem, by Techland Wydawnictwo podpisało umowy z zewnętrznymi studiami na ich wydanie na rynku globalnym.

Z komentarza można wnioskować – choć pewności nie ma, że sami zajmą się wydaniem pudełkowym na Polskę. Pytałem o to, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Nie ma więc żadnej pewności, kto będzie wydawcą Dying Light 2 na Europę i poszczególne kontynenty. Podobnie jak z pytaniem, kto przejmie partnerstwo z Koch Media / Deep Silver i o plany wydawnicze związane z God’s Trigger. Cisza.

W większej części komentarza szef Techlandu zachwala popularność pierwszej części Dying Light, informuje także, że zadbał o przyszłość członków zespołu wydawnictwa. Patrząc na przewijające się na Facebooku, Twitterze i LinkedIn wpisy ex-pracowników z Techland Wydawnictwa o poszukiwaniu pracy, jakoś mi się to nie łączy. Ale o tym pewnie powiedzą, gdy ich sprawy życiowe ułożą się tak jak powinny. Obiecuję, że ich o to zapytam.

W całej sytuacji świetnie zachowała się Cenega, która w poście na Fecebooku podziękowała Techland Wydawnictwo „za ponad dwie dekady pozytywnej i twórczej konkurencji.” Brawa za postawę, tak należy postępować.

Poniżej emial z komentarzem Pawła Marchewki, który dostałem od jednego z pracowników Techlandu:

Paweł Marchewka, CEO firmy Techland, skomentował pojawiające się w sieci informacje na temat działalności wydawniczej firmy:

„Po wielomiesięcznej analizie rynku rozpoczęliśmy proces wygaszania działalności polskiego wydawnictwa, który potrwa do końca roku 2019. Dotyczy to wyłącznie dystrybucji pudełkowych gier 3rd party na terytorium Polski. Od wielu lat lokalna dystrybucja pudełkowa nie stanowiła strategicznego obszaru działalności firmy, którym jest tworzenie najlepszych gier akcji AAA z otwartym światem.

Te zmiany nie mają żadnego wpływu na nasze globalne plany wydawnicze oraz proces produkcji dwóch gier AAA, w tym Dying Light 2. Nasza firma konsekwentnie rozwija się tworząc kolejne fantastyczne gry. Sprzedaż Dying Light nie tylko nie słabnie, ale w ostatnim roku była wyższa niż w poprzednim. Dying Light dociera do kolejnych grup graczy, którzy zadowoleni polecają go innym. To wszystko nas bardzo cieszy i utwierdza w przekonaniu, że obraliśmy dobry kierunek. Motywuje także do pracy nad tym, aby Dying Light 2 był najlepszą grą jaką stworzyliśmy do tej pory.

Dołożyłem osobistych starań, aby zadbać o interesy i zawodową przyszłość członków zespołu wydawnictwa polskiego, którzy kończą współpracę z Techlandem. Zaproponowane pakiety (również finansowe) znacznie wykraczają ponad standard rynkowy i obowiązujące prawo. Serdecznie dziękuję całemu zespołowi za lata wartościowej pracy. „

Comments

comments