Podczas konferencji podsumowującej rok 2017 spółka Forever Entertainment podkreślała, że przez zalew premier na Steamie, rynek ten stał się mniej atrakcyjny dla małych i średnich gier. Dlatego przez rok 2018 mocno będą wpierać Switcha.

Steam to w tej chwili bagno bez dna. Niestety. Ponad 20 premier dziennie, więc twórcom naprawdę ciężko jest się przebić. I tu z pomocą nadchodzą konsole, gdzie proces certyfikacji jest dużo trudniejszy, a gier jest o wiele, wiele mniej. Dlatego gdyńska spółka mocno stawia na konsolę Nintendo. W roku 2017 wydali na tę platformę trzy gry: Frederic: The Resurrection of Music, Sparkle 2 Evo i Violett, a 2018 będzie pod tym względem znacznie lepszy.

Z zapowiedzi, które już znamy, jest produkcja, która powstała przy współpracy ze studiem MMEU – horror Hollow. W listopadzie zadebiutował na PC, a w dalszej kolejności wyjdzie na Switcha, po czym na PlayStation 4 i Xboksa One. Drugą zapowiedzianą wcześniej grą jest wielki hit studia Digital Melody – Timberman. Na koniec mamy Fear Effect Sedna, które prócz zapowiedzianych wersji na PC, Mac, PS4 i XO, pojawi się także na platformie Nintendo. Forever Entertainment – wraz ze Square Enix – po części finansuje projekt francuskiego studia Sushee, pomaga też przy produkcji i marketingu.

Teraz czas na nowości. Dosłownie przed chwilą premierę na Switchu miał Qbik, gra logiczna autorstwa Norberta Palacza. Są też „proste” zręcznościówki – Fly O’Clock studia Digital Melody oraz No Thing od Evil Indie Games. Obie oczywiście na konsolę Nintendo. Na koniec mamy Fear Effect Reinvented (PC, PS4, Switch, XO) – remake Fear Effect z pierwszego PlayStation. Podobnie jak przy Sedna, współpraca z twórcami obejmuje finansowanie, współprodukcję i marketing na Steam.

Napisałem „na koniec”? No to zaglądam w ich kalendarz premier i od razu znajduję kolejne niezapowiedziane jeszcze na Switcha gry. Frederic: Evil Strikes Back – kontynuacja humorystycznej gry muzycznej i zręcznościowo-logiczne Millie. Obie wydane w 2014 na PC. Jak widać, spółka planuje wydać na Switchu chyba wszystkie swoje stare gry. Zaglądam w nasz spis polskich gier na Switcha i łapię się za głowę.

Forever Entertainment odpowiada też jako wydawca za zagraniczne gry, m.in.: Prodigy (Switch), Goetia (PC – GOG.com, Switch), Shadow Over Isolation (PC, Xbox One) oraz polskie produkcje VR od studia MMEU: Atlantis VR, Bikini Paradise VR, Lunapark Horror VR.

Byłbym zapomniał. Zapowiedzieli Hollow 2, choć premiery jedynki doczekaliśmy się na razie tylko na PC.

Comments

comments