Niewiele wskazywało na to, że CD Projekt zdecyduje się na wypłacenie dywidendy. A jednak, na ten cel zostanie przeznaczone ponad 100 mln złotych.

Zarząd spółki zadecydował o wypłacie części zysku za 2016 rok, który wyniósł aż 250 mln złotych. Decyzję musi jeszcze zaakceptować Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Trudno jednak spodziewać się, że akcjonariusze nie będą chcieli wypłacić sobie pieniędzy. Do podziału ma być aż 100 mln złotych, czyli 1,05 zł na akcję. Stopa dywidendy wynosi więc 1,5%, a więc stosunkowo niewiele. Mimo wszystko CD Projekt do tej pory nie wypłacał dywidendy, a nawet zapowiadał że nie będzie tego robić w najbliższym czasie. Dlaczego więc zdecydowano się na taki krok?

To oczywiście pytanie do zarządu spółki, które na pewno nie raz się pojawi. Przykładowo dzięki wypłacie dywidendy Marcin Iwiński, założyciel i główny akcjonariusz CD Projektu, wzbogaci się o niespełna 12,5 mln zł brutto. Jak najbardziej zasłużona nagroda za zbudowanie takiej firmy. Wypłacone pieniądze oczywiście trafią do każdego, kto w ustalonym terminie będzie posiadać przynajmniej jedną akcję spółki.

Jeżeli więc CD Projekt woli wypłacić akcjonariuszom aż 100 mln złotych, jego pozycja finansowa jest bardzo dobra. Z drugiej strony firmy inwestujące duże pieniądze nie wypłacają dywidendy. Maleją więc szanse na to, że CD Projekt postanowi w najbliższym czasie wydać ogromne pieniądze na jakieś spektakularne przejęcia. Z drugiej strony do akcjonariuszy trafi tylko część zysku za 2016 rok, a więc nadal w kasie spółki pieniędzy nie brakuje.

Comments

comments