Ale przecież jest luty, to jakie podsumowanie? Ano takie, że serwis agregujący oceny mediów i graczy Metacritic, postanowił przyjrzeć się wydawcom i ich działaniom w roku 2016.

Było już nasze roczne podsumowanie ocen polskich gier, także Metacritic wyróżnił tych najlepszych, gdzie dodatek Krew i Wino do Wiedźmina 3: Dziki Gon uplasował się w ścisłej czołówce. Tym razem na tapetę trafiły firmy, które zajmują się wydawaniem gier – a w wielu przypadkach także i produkcją. Pod lupę wzięto cały rok 2016.

Metacritic podszedł do sprawy rzeczowo. Wydawcy zostali podzieleni na dwie grupy, w zależności od liczby premier. Każda gra liczona była jako jeden, niezależnie na ilu platformach wyszła. Grupa pierwsza to giganci – 12 lub więcej wydanych gier, druga 6-11. Reszta nie ma znaczenia. U gigantów z 10 wziętych pod uwagę wydawców wygrało EA, przed Square Enix i Nintendo. Ale nas interesuje grupa druga.

W rankingu średnich wydawców zadebiutowało katowickie Artifex Mundi. Według punktacji przyjętej przez Metacritic zajęło 18 miejsce na 23 firmy uwzględnione w rankingu tej grupy. Biorąc pod uwagę tylko średnią ocen – 70,1/100, jest to miejsce 14. Patrząc na liczbę ogólna produkcji, mieli ich najmniej w rankingu, bo tylko 7. Ale w tym roku dużo może ulec zmianie, bo Artifex Mundi mocno postanowiło rozpocząć ten rok, zapowiadając wydanie 6 gier w dwa miesiące. Teraz pozostaje kwestia jakości, ale o nią jakoś się nie martwię.

Źródło: Polygamia za Metacritic

Comments

comments