Po raz kolejny odbyła się gala wręczenia nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym prestiżowym wydarzeniu najbardziej interesuje nas oczywiście kultura cyfrowa, do której zaliczają się gry wideo.

W Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wręczono nagrody w 15 kategoriach. Kultura Cyfrowa miała w tym roku aż czterech przedstawicieli, a wyróżnienia przyznano organizatorom targów PGA w Poznaniu – Tomaszowi Kobierskiemu, Łukaszowi Wołonkiewiczowi i Dariuszowi Wawrzyniakowi oraz Jakubowi Marszałkowskiemu z komitetu organizacyjnego konferencji Game Industry Conference. Przypomnę tylko, że GIC odbywa się w trakcie trwania Poznań Game Arena.

O odczucia związane z nagrodami spytaliśmy samych nagrodzonych. Dyrektor targów PGA Łukasz Wołonkiewicz zwrócił uwagę, że gry to nie tylko zabawa dla najmłodszych.

„Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to dla nas duża radość oraz ogromny zaszczyt. To niesamowite wyróżnienie przyznane targom Poznań Game Arena jest dowodem, że gry nie są już tylko zabawą dla najmłodszych, sposobem spędzania wolnego czasu, ale kreują i urozmaicają polską kulturę. Nagrodę odbieramy w imieniu wszystkich przedstawicieli środowiska polskiego gamedevu, których upór, zaangażowanie i ciężka praca są doceniane na całym świecie, a efekty tej pracy stają się naszym dobrem narodowym. Cieszymy się, że co roku podczas targów Poznań Game Arena blisko 100 polskich twórców gier prezentuje swoje najnowsze osiągnięcia, a samo PGA jest dla nich oknem na świat.” – powiedział nam Łukasz Wołonkiewicz.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji Game Industry Conference Jakub Marszałkowski podkreśla, że jest to zasługa wielu osób, tworzących i wpływających na polską branżę gier wideo.

„Odbieramy to jako wyraz uznania dla pracy, którą z całym zespołem wkładamy w Game Industry Conference, ale i programy organizowane przez GIC na przykład wspólnie z Indie Games Polska. Oczywiście od zawsze byliśmy przekonani, że cała ta działalność jest ważna i potrzebna, świadczy o tym liczba studiów i gier, które przez te wszystkie projekty się przewinęły, a oficjalne potwierdzenie tego w formie tak ważnej nagrody traktujemy jako zachętę do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Chciałbym też podkreślić, że o nagrodzie nie byłoby mowy, gdyby nie szerokie grono wspaniałych ludzi z którymi miałem zaszczyt pracować. I mam tu na myśli zarówno organizatorów GICa, tak obecnych jak i byłych, i to od samego początku od pierwszych Zjazdów Twórców Gier, naszą Radę Programową, ale też prelegentów, prowadzących warsztaty, sponsorów, instytucje współpracujące czy wreszcie uczestników konferencji. Bo jakość wydarzenia tworzą ludzie, którzy w nim uczestniczą.” – mówi Jakub Marszałkowski.

Nam pozostaje tylko pogratulować i cieszyć się z tego, że gry wideo na stałe zaistniały w świadomości Polaków. A Was, czytelników, zachęcam do udziału w tegorocznych targach PGA, które odbędą się w dniach 8-10 października w Poznaniu. Podczas nich odbędzie się także konferencja Game Industry Conference, gdzie odbędzie się m.in. mnóstwo interesujących wykładów, targi pracy GeekCareers czy strefę wystawców B2B. Tam po prostu być trzeba.

„Doroczna Nagroda Ministra przyznawana jest od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.”

Comments

comments