Wraz z początkiem kwietnia wielu zaczęło podsumowywać pierwszy kwartał i nie może wyjść z zachwytów. Postanowiłem sprawdzić czy rodzimi twórcy również mieli w ostatnich trzech miesiącach co świętować.

Nioh, Nier: Automata, Torment: Tides of Numenera, For Honor, Mass Effect: Andromeda, Ghost Recon: Wildlands, Horizon: Zero Dawn, Resident Evil 7, Halo Wars 2 czy The Legend of Zelda: Breath of Wild – to najważniejsze gry jakie trafiły do sprzedaży w pierwszym kwartale 2017 roku. Wielu już obwieściło, że to najlepszy początek roku w historii branży. Może i tak, my na pewno nie będziemy tego sprawdzać. Zamiast tego postanowiłem nieco podsumować te trzy miesiące z perspektywy rodzimych twórców.

Tworząc nasze zestawienie 50 najciekawiej zapowiadających się polskich gier na 2017 rok zauważyliśmy, że czeka nas wyjątkowo dużo atrakcji. Pierwszy kwartał nie obfitował jednak w jakąś szczególnie dużą ich liczbę. Oczywiście pojawiło się kilka ważnych tytułów, ale to jeszcze nie były najważniejsze produkcje. To co najlepsze dopiero przed nami. Nie oznacza to jednak, że nie ma co podsumowywać. Zapraszam więc do zestawienia najważniejszych premier polskich gier I kwartału 2017 roku.

911 Operator – Jutsu Games / PlayWay

Zdecydowanie największy tegoroczny sukces. Koszty produkcji pierwszej gry ekipy Jutsu Games zwróciły się już pierwszego dnia, a licznik sprzedanych kopii ciągle rośnie i nie chce się zatrzymać. Zachęciło to nawet PlayWay to przyspieszenia prac nad wersją konsolową. Jednocześnie gra ciągle jest aktualizowana. Ostatnio wprowadzono chociażby możliwość dodawania do gry nowych miast. Na tym na pewno się nie zakończy i o 911 Operator jeszcze wiele razy usłyszymy. My na pewno chętnie będziemy o tym pisać, bo to po prostu bardzo dobra gra.

Nasza recenzja 911 Operator

 

911 Operator

Realpolitiks – Jujubee

Kolejny sukces, ale tym razem głównie komercyjny. Realpolitiks potrzebowało tylko 4 dni, aby wyjść na zero i zacząć zarabiać. Twórcy obecnie wprowadzają nowe poprawki i mechaniki, a także pracują nad wersją na urządzenia mobilne. Z drugiej jednak strony najnowsza gra studia Jujubee nie została najlepiej oceniona. Z Realpolitiks wyszedł zwykły średniak. Obecnie tylko nieco ponad połowa recenzji na Steamie jest pozytywna. Mimo wszystko kasa się zgadza, a to przecież przy prowadzeniu firmy jest bardzo ważne. Oby tylko Kursk poradził sobie lepiej.

Nasza recenzja Realpolitiks

Realpolitiks

Husk – UndeadScout / IMGN.pro

Sporo musiałem się nacierpieć grając w tę grę. Nie dlatego, że była aż tak zła. Bolał mnie zmarnowany potencjał. Taki pomysł można było zrealizować ze znacznie większym rozmachem i przede wszystkim bez licznych błędów. Husk chyba przerósł możliwości ekipy UndeadScout. Podoba mi się jednak ich determinacja w doprowadzeniu gry do należytego stanu. Za nami są już cztery spore aktualizacje, które na papierze wiele zmieniają. Własnej recenzji nigdy nie publikowaliśmy, bo nie chcieliśmy znęcać się nad tą produkcją. Zamierzamy jednak wrócić do niej i sprawdzić jak łatki zmieniły to czym jest Husk. Mamy tylko nadzieję, że wersja konsolowa nadal jest w planach. Gra sprzedała się całkiem nieźle (chociaż na wynik ma wpływ obecność w Humble Monthly Bundle), a więc aż takiego dramatu nie ma.

Husk

Badass Hero (Early Access) – Awesome Games Studio

Pełna akcji platformówka wreszcie trafiła do sprzedaży, chociaż na razie tylko w wersji Early Access. Po spędzeniu z nią więcej czasu mam podobne odczucia jak po ograniu builda na PGA 2016. Jest fun i to w sporej ilości. Nie przeszkadza mi nawet fakt, że po każdej śmierci zaczynamy od początku. Ważne, że kolejne ulepszenia pozwalają nieco wzmocnić postać. Przy każdej kolejnej próbie jest więc coraz lepiej. Na razie jednak wstrzymuję się z oceną, ale bez wątpienia mój optymizm tylko rośnie.

Badass Hero

 Train Mechanic Simulator 2017 – Si7 Studios / PlayWay

Skoro symulator mechanika samochodu sprzedaje się świetnie, prędzej czy później musiały powstać jego klony. Tym razem PlayWay zachęca nas do wyremontowania pociągów. Twórcy przygotowali 75 zleceń (a nie losowo generowane jak w ostatnim Car Mechanic Simulator) i sporo bugów, na które obecnie narzeka wielu graczy. Opinie są więc mieszane, ale jak wszystko zostanie załatane, Train Mechanic Simulator 2017 stanie się pewnie pozycją obowiązkową dla cyfrowych mechaników.

train mechanic simulator 2017

Bad Dream Coma – Desert Fox / PlayWay

Kolejna produkcja wydawana przez PayWay w tym zestawieniu. Bad Dream jest jednak czymś zupełnie innym. To bardzo minimalistyczna (pod względem oprawy) przygodówka ze specyficznym designem. Patrząc na nią ciągle zastanawiam się dlaczego jeszcze nie znalazłem czasu na jej odpalenie. Obecnie na Steamie dostępnych jest prawie 100 recenzji, z czego aż 96% jest pozytywnych. Zapowiada się niezły kandydat do miana małej, niedocenionej perełki tego roku.

bad dream coma

Beat Cop – Pixel Crow / 11 bit Studios

Na koniec zapewne najgłośniejszy  i na pewno najświeższy tytuł w zestawieniu. Beat Cop ma swoje minusy, ale nie można odmówić mu uroku i kilku przyciągających uwagę elementów jak klimat czy bezpardonowy humor. Debiut produkcji Pixel Crow miał miejsce ledwie kilka dni temu, a więc jeszcze wolę wstrzymać się z podsumowaniem opinii graczy i mediów oraz sprzedaży. Na razie jednak wygląda to bardzo obiecująco.

Nasza recenzja Beat Cop

Beat Cop

Powyżej znajdziecie najważniejsze produkcje, ale to nie oznacza że nic więcej się nie działo. Do sprzedaży trafiło jeszcze kilka innych tytułów, które przedstawiam poniżej. Jeśli o czymś zapomniałem, dajcie znać w komentarzach.

Steam:

  • Don’t Chat With Stranger (nasza recenzja) – Bartosz Bojarowski
  • Oblicza Iluzji: Ukryta Moc – Moonrise Interactive / Artifex Mundi
  • 2 Ninjas 1 Cup – Vogelfanger
  • A Trip to Yugoslavia – Piotr Bunkowski
  • Lost Grimoires 2: Shard of Mystery – World-Loom / Artifex Mundi

Mobile:

  • My Hospital – Cherrypick Games
  • TinyGameDev – Anshar Studios
  • Mascot Dunks – Crimson Pine Games
  • Hardway – Digital Melody
  • Nice Slice – Kool2Play
  • Racing Xtreme: Best Driver 3D – T-Bull

Podsumowanie kwartału – sprzedaż gier w Q1 2017

Teraz nieco cyferek. W ramach ciekawostki polecam rzucić okiem jak wygląda sprzedaż poszczególnych tytułów na Steamie (via Steam Spy). Tabelka uwzględnia wszystkie produkcje wydane w I kwartale, nie tylko te wyżej opisane. Oczywiście pamiętajcie, że:

  • Beat Cop jest dopiero po pierwszym weekendzie sprzedaży,
  • Badass Hero jest w Early Access,
  • Husk w momencie premiery był też dostępny w Humble Monthly Bundle,
  • Niektóre gry są też sprzedawane na GOG-u, a tego już Steam Spy nie uwzględnia.

 

Lp.

Tytuł

Sprzedaż

1

Husk

139000

2

911 Operator

65000

3

Realpolitiks

13900

4

Beat Cop

3700

5

Oblicza Iluzji: Ukryta Moc

2000

6

A Trip to Yugoslavia

1400

7

2 Ninjas 1 Cup

1200

8

Lost Grimoires 2: Shard of Mystery

800

Comments

comments