W kilku kategoriach wielkiego zaskoczenia nie ma, ale nie oznacza to, że zabrakło niespodzianek.
Pierwsza edycja Orderów Graczpospolitej za nami. Naszym zdaniem wyszło całkiem nieźle. Ankietę wypełniło nieco ponad 400 osób, co jak na dopiero debiutujący blog nie jest chyba złym wynikiem. Nie będziemy jednak zbytnio przedłużać i już przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Nagrodzonym twórcom oczywiście bardzo gratulujemy i liczymy, że za rok rywalizacja będzie minimum równie ciekawa.
GRA ROKU – WIEDŹMIN 3: DZIKI GON
Nie ma chyba najmniejszych wątpliwości, że dzieło CD Projektu RED znalazło się na pierwszym miejscu. Niekwestionowany numer jeden zdobył niemalże równe 60% wszystkich głosów. Przewaga Wiedźmina 3 jest dzisiaj tak wyraźna, że mało poważnie traktuje się wszystkie plebiscyty, w których zwyciężyła inna gra. Na drugim miejscu znalazł się Bulb Boy z całkiem niezłym wynikiem – 22,22%. Dosłownie jeden głos więcej zadecydował, że na podium troszkę niespodziewanie trafił Puzzle Craft 2 (7,32%).
NAJLEPSZE STUDIO – CD PROJEKT RED
Tutaj również nie ma najmniejszych niespodzianek. Skoro Wiedźmin 3 okazał się tak genialną produkcją i jeszcze dostał równie udany dodatek, to zwycięzca mógł być tylko jeden. Ilość głosów (60,92%) mówi wszystko. Na drugim miejscu Techland (13,51%), a za nim ATGames (9,48%).
NAJLEPSZY DEBIUT – IMGN.PRO
Przez długi czas liderem głosowania było Bulbware (ostatecznie 2. miejsce i 25,2% głosów), ale jak już IMGN.pro zaczęło zdobywać głosy (razem 36,86%) to trudno było zatrzymać tę ekipę. Na ostatnim stopniu podium znalazł się zespół MuHa Games (Thea: The Awakening), który mógł liczyć na poparcie rzędu 16,8%.
NAJLEPSZA GRA INDIE – BULB BOY
Niezmiernie nas cieszy zwycięstwo tej małej, ale niezwykle udanej produkcji. Bulb Boy nie był hitem sprzedażowym, ale mimo wszystko zdobył spore uznanie (27,81% głosów). W tym jednak przypadku różnice były niewielkie. Na drugim miejscu 60 Seconds! (24,72%), a dalej Thea: The Awakening (23,6%).
NAJLEPSZA GRA MOBILNA – RED GAME WITHOUT GREAT NAME
Tutaj małe zaskoczenie. Po niezwykle zaciętej rywalizacji wygrała produkcja iFun4All (29,71% głosów), tylko nieznacznie wyprzedzając Puzzle Craft 2 (27,16%) oraz Real Boxing 2: CREED (26,2%).
NAJLEPSZA OPRAWA WIZUALNA – WIEDŹMIN 3: DZIKI GON
Wracamy do nagród dla CD Projektu RED. Wiedźmin 3 został nagrodzony nie tylko za wspaniałą grafikę, ale i świetny design. Mimo bogatego i ogromnego świata jakimś cudem to wszystko w miarę sprawnie działało nawet na konsolach. Różnica w ilości głosów była ogromna. Wiedźmin 3 zdobył ich 52,73%, Bulb Boy 20,77%, a Kholat 15,03%.
NAJLEPSZA OPRAWA AUDIO – WIEDŹMIN 3: DZIKI GON
W tym wypadku również nie było żadnych wątpliwości. Wiedźmin 3 ma genialną muzykę i tak uznało aż 55,56% osób. Dalej Bulb Boy (20,39%), w którym oprawa audio również stoi na bardzo wysokim poziomie. Podium zamyka Kholat (17,36%)
NAJLEPSZA HISTORIA – WIEDŹMIN 3: DZIKI GON
W tej kategorii przewaga scenarzystów CD Projektu RED nad ich kolegami z innych studiów jest jeszcze bardziej widoczna. Wygrał zdecydowanie Wiedźmin 3 (46,47% głosów), a na drugim miejscu znalazł się dodatek Serca z Kamienia (22,94%). Na podium załapał się jeszcze Kholat (17,06%).
NAJBARDZIEJ ORYGINALNA GRA – BULB BOY
W 2015 roku nie brakowało ciekawych i nietypowych produkcji. Największe uznanie (28,05%) zdobył Bulb Boy. Dalej znalazło się Thea: The Awakening (21,25%) oraz 60 Seconds! (20,96%).
NAJBARDZIEJ WYCZEKIWANA GRA – LAYERS OF FEAR
Dobrze wiemy, że Layers of Fear miało już premierę. Mimo wszystko głosowanie zaczęło się jeszcze zanim produkcja Bloober Team trafiła do sprzedaży. Być może to właśnie bliskość premiery zdecydowała, że na ten tytuł swój głos oddało aż 30,5% osób. Dalej znalazł się Shadow Warrior 2 (24,05%) oraz Sniper: Ghost Warrior 3 (19,94%). Jesteśmy ciekawi jak ten rezultat będą wyglądać w porównaniu do wyników głosowania na najlepszą grę 2016 roku.
To tyle jeśli chodzi o Ordery Graczpospolitej za 2015 rok. Za rok na pewno również zorganizujemy podobny plebiscyt. Sobie i wam życzymy, aby wtedy na liście nominowanych znalazły się jeszcze lepsze gry!